Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Informacje związane z działalnością biblioteki szkolnej
 
Regulamin
Podręczniki
List do Rodziców
ICIM
Wydarzenia:

Kubuś Puchatek
Ojciec Leon
Pluszowe misie
O ptaszkach
Spotkanie z pisarką
Spotkania muzyczne
Byliśmy w Tyńcu
Góralskie spotkanie
Kabareciarz
ETŚD 2013
Cukierek
Pluszowy miś
W Muzeum
Spotkanie autorskie
Na Rajskiej
Zakładka
BPU
Pan Cichoń
Akcje:

Podaruj książkę
Podziel się książką
 CZYTELNICY 
NA WAGĘ KSIĘGI


Najlepsi czytelnicy

 

Spotkanie z pisarką.

        W X Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, realizowanym w ramach kampanii „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, zaproszenie Biblioteki Szkoły Podstawowej im. W. Goetla w Zelczynie przyjęła krakowska pisarka książek dla dzieci, tłumaczka z języka szwedzkiego oraz dziennikarka Radia Kraków – pani Barbara Gawryluk. 

        Na początek dziewięćdziesięcioro uczniów klas 0 – III zgromadzonych w sali, wysłuchało fragmentów dwóch książek: Astrid Lindgren – ”Dzieci z Bullerbyn” i „W Zielonej Dolinie” – debiutu literackiego Barbary Gawryluk .Teksty opowiadały o jednej z najmilszych chwil z życia każdego ucznia, o dniu zakończenia roku szkolnego. Obie książki mają tyle wspólnego, że krytycy literatury dziecięcej określili „W Zielonej Dolinie” „ polskim Bullerbyn”. Pierwowzorem Zielonej Doliny jest niewielka osada położona wśród malowniczych wzgórz Beskidu Małego, która na tyle zauroczyła pisarkę, że w 2004 r. umieściła ją w swojej pierwszej książce. I od tej chwili książek powstało jeszcze trzynaście i aż dwadzieścia przetłumaczonych z języka szwedzkiego powieści kryminalnych, które sama tłumaczka rekomenduje jako te, przy których każdy, nawet najbardziej „książko oporny” czytelnik, polubi czytanie. 

        W Krakowie na trawiastym skwerku niedaleko Ronda Grunwaldzkiego i bulwarów wiślanych znajduje się pomnik autorstwa profesora Bronisława Chromego. Z pomnikiem związana jest prawdziwa i wzruszająca historia, znanego chyba w całym Krakowie czarnego psa – Dżoka. Jego losy opisane zostały w książce „Dżok legenda o psiej wierności” i w ten sposób Kraków – miasto legend, wzbogaciło się o jeszcze jedną, współczesną legendę. 
        Dzieci wysłuchały jeszcze o szalonych przygodach psa Kaktusa, bohatera serii książek oraz o historii „Zuzanki z pistacjowego domu”. Potem nadszedł czas na pytania do pisarki, a po autografy ustawiła się długa kolejka chętnych. 
        Wspólne głośne czytanie i rozmowa o książkach dostarcza wiele radości, ale i wzruszeń, pozwala lepiej poznać i zrozumieć otaczający nas świat. Przygotowuje do dorosłego życia. Dlatego za Fundacją ABC XXI, z którą nasza szkoła współpracuje od 2004 roku powtórzę:
Czytajmy głośno dzieciom przynajmniej dwadzieścia minut dziennie! Codziennie!

Halina Fidzińska


Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.:  012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu