Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Informacje związane z działalnością biblioteki szkolnej
 
Regulamin
Podręczniki
List do Rodziców
ICIM
Wydarzenia:

Kubuś Puchatek
Ojciec Leon
Pluszowe misie
O ptaszkach
Spotkanie z pisarką
Spotkania muzyczne
Byliśmy w Tyńcu
Góralskie spotkanie
Kabareciarz
ETŚD 2013
Cukierek
Pluszowy miś
W Muzeum
Spotkanie autorskie
Na Rajskiej
Zakładka
BPU
Pan Cichoń
Akcje:

Podaruj książkę
Podziel się książką
 CZYTELNICY 
NA WAGĘ KSIĘGI


Najlepsi czytelnicy

 

Góralskie spotkanie.

 

Gościem XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Szkole Podstawowej w Zelczynie był przewodnik tatrzański, góral z Zakopanego – pan Tadeusz Stopka.

Nasz gość, piękną gwarą przedstawił swoją „babe” Barbarę czyli jak wyjaśnił – po góralsku żonę i nie jest to niegrzecznie oraz maleńkiego synka, noszącego częste na Podhalu imię – Klimek.
Pan przewodnik poprowadził nas przez Tatrzański Park Narodowy, którego współtwórcą i współzałożycielem był patron naszej szkoły – profesor Walery Goetel.

Dzieci poznały zwyczaje mieszkańców Tatr: okazało się, że niedźwiedź wcale nie śpi mocno i łatwo go obudzić, dlatego nie wolno kręcić się koło gawra czyli niedźwiedziej nory. Za to świstak, to śpioch nad śpiochy, zapada w sen nawet na siedem miesięcy w roku.

Na żywych gałązkach ćwiczyliśmy, jak odróżnić limbę od sosny, a klon jawor od klonu pospolitego. Dowiedzieliśmy się, jak należy zachowywać się w górach, by sobie i niezwykłej tatrzańskiej przyrodzie nie uczynić krzywdy. 

W Tatrach pomocy udziela Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które dyżuruje pod numerem: 601 100 300. Jest to drugi, obok 112 numer ratunkowy, który trzeba znać i obyśmy nigdy nie musieli z nich korzystać.

Podczas spotkania szczególne zainteresowanie dzieci budziły barwne, tradycyjne góralskie stroje. Nawet maleńki Klimek z wdziękiem prezentował hafty na koszuli, kapelusz z muszelkami i kierpce czyli skórzane, ręcznie wykonane góralskie buty.

Było to spotkanie niezwykłe, radosne i kolorowe: z góralską muzyką – wszyscy śpiewali, a orkiestra na dzwonki i flety grała „W murowanej piwnicy”, w „prawie góralskich” strojach, bo najwięcej było jednak krakowianek. W prawdziwie góralski strój ubrana była, a jakże, córka górala – Wiktoria z klasy 4 b. 

Nawet wszystkim znany wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” pięknie przeczytany przez naszego gościa, zabrzmiał inaczej: mocniej, głośniej, radośniej, po prostu po góralsku.

HF 

 


Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.:  012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu