Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

Święto Seniorów

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W FACIMIECHU

     W sobotę 19 stycznia 2008 roku dzieci z oddziału przedszkolnego w Facimiechu zaprosiły babcie i dziadków do swojego przedszkola, aby wspólnie uczcić ich święto. Zaproszeni goście licznie stawili się w wyznaczonym dniu, obecna była również dyrektor szkoły – pani Teresa Dąbrowska .
     Przejęte uroczystą chwilą dzieci z „zerówki” pięknie odegrały „Jasełka” przygotowane i wyćwiczone przez panią Barbarę Sekuła, wychowawczynię przedszkolaków. Potem wspólnie z maluszkami recytowały wiersze na cześć Babci i Dziadka. Sala na ten dzień została pięknie udekorowana i przygotowana. Dzieci w kolorowych, dopasowanych do poszczególnych punktów programu strojach, śpiewały i tańczyły dla swoich najbliższych.
     Taniec krasnali przypadł szczególnie widowni do serca. Trud małych artystów został nagrodzony dużymi brawami. Wszyscy byli bardzo wzruszeni i zachwyceni.
     Na zakończenie dzieci odśpiewały tradycyjne „sto lat”, wręczyły Swoim kochanym i niezastąpionym babciom i dziadziusiom piękne laurki oraz zaprosiły gości na słodki poczęstunek.
     Po wysłuchaniu przygotowanego programu artystycznego wspólne chwile nasze babcie i dziadkowie spędzili przy kawie, herbacie i ciastku. Spotkaniu towarzyszyły również piosenki biesiadne, które z wielkim zapałem śpiewały nasze babcie, a dziadkowie im wtórowali.
            Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok.

BS

 

Ochodza - To już tradycja,
że co roku uroczyście obchodzimy
Dzień Babci i Dziadka

W ten sposób pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za całe dobro,

     19 stycznia dostojni goście Babcie i Dziadkowie w asyście swoich wnuków i dzieci (rodziców) przybyli do Świetlicy Wiejskiej w Ochodzy. Również w tym roku nie zawiedli nas i sala świetlicy wypełniła się po brzegi. Swoją obecnością zaszczyciła nas wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zelczynie pani Jolanta Franczuk oraz sołtys wsi pan Piotr Kucharczyk.
     Uroczystość w Ochodzy to spotkanie wielopokoleniowe, przebiegające w miłej, rodzinnej atmosferze, więc nie dziwiła obecność maluszków – dwulatków próbujących podkraść się na scenę, by z bliska obserwować „małych artystów”.
     Sześciolatki przedstawiły bogaty program artystyczny. W inscenizacji „Karnawał w lesie” w pięknych strojach pojawiły się: krasnale, zające, wiewiórka, Nowy Rok, Karnawał, Pani Zima ze śnieżynkami, miś oraz bałwanki. Zachwycone Babcie stwierdziły, że czuły się jak w prawdziwym teatrze.
     Przedszkolaki zachwyciły widzów nie tylko zdolnościami aktorskimi, recytatorskimi. Dziewczynki „śnieżynki” swym tańcem wprowadziły nas w zimowy nastrój, chłopcy natomiast w rytmie „Krakowiaka” przemierzyli na konikach świat.
     Ku zaskoczeniu zebranych zagrała przedszkolna orkiestra – jakiej nie powstydziłby się sam pan Rubik! W ślad za dziećmi zagrali ich rodzice i dziadkowie, co wywołało bardzo duże ożywienie i rozbawienie widowni.
     Przez całą uroczystość przewijały się serdeczne życzenia dla kochanych Babć i Dziadków, jak również piosenki i zagadki. Nawet wnuczki udzieliły Babciom cennych rad, co jest rzadkością. Mali artyści na przemian wzruszali i rozśmieszali zebranych gości.
     Wielką radość sprawiły gościom własnoręcznie przygotowane przez dzieci prezenty – Babcie zostały obdarowane „srebrnym lustereczkiem”, natomiast Dziadkowie świecznikiem „złotą gwiazdeczką”, by rozświetlała im długie, zimowe wieczory. Nie zabrakło też laurek z życzeniami.
     Przygotowanie tak ważnej uroczystości nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc wszystkich mam, za którą składam serdeczne podziękowanie. Osobne podziękowanie kieruję do pana Adama Sekuły, który sprawował pieczę nad sprzętem nagłaśniającym, sołtysa wsi za udostępnienie świetlicy wiejskiej oraz przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich pani Marii Sekuły za wypożyczenie zastawy stołowej.
     Podczas uroczystości na twarzach gości widać było wielką radość i dumę ze swoich pociech, co zaowocowało gromkimi oklaskami, ciepłymi komentarzami i podziękowaniami po występie. Niektórzy Dziadkowie i Babcie gościli u nas już kolejny raz, myślę, że z ochotą odwiedzą nas znów za rok.


Aleksandra Jankowicz 

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Zelczynie

     Zacznę od tego, że w wyniku ankiety, przeprowadzonej w klasie 2a, powstały psychologiczne portrety Babci i Dziadka. Przygotowując dzieci do imprezy z okazji tak doniosłego święta pani Renata Młynarczyk pokusiła się o zadanie swym uczniom interesujących pytań. Odpowiedzi na te pytania dały w rezultacie wyobrażenie o tym, co w duszy gra kochanym Dziadkom. Potencjalny Dziadek – uwaga – marzy o całusie od Babci, a jednocześnie o pobycie, przez jakiś czas, na bezludnej wyspie pod warunkiem, że będzie tam można zjeść kotlet schabowy z ziemniaczkami i kapustą. Babcia natomiast marzy o kolacji przy świecach w towarzystwie czarującego Dziadka, który ofiaruje jej bukiet czerwonych róż. Prócz tego Babcia, spośród rzeczy przyjemnych, najbardziej lubi gotować dla Dziadka rosół. Z tej oryginalnej ankiety wynikało oczywiście i to, że Dziadkowie kochają nad życie swe wnuczęta i dlatego niepomiernie je rozpieszczają, traktując to rozpieszczanie jako swoiste hobby. Dopiero tak wszechstronnie przygotowane dzieci mogły przekonywująco zaprezentować autorski program swej wychowawczyni.
     Impreza odbyła się w niedzielę 20 stycznia 2008 roku w Szkole Podstawowej w Zelczynie. Hala sportowa przywitała Szacownych Gości kameralnym wystrojem: kilkadziesiąt stołów, na nich białe obrusiki, świece, dekoracyjne kompozycje (pomarańcza ozdobiona aromatycznymi goździkami, w niej pręcik z kolorową bombką na szczycie) oraz wyborne ciasto, kawa i herbata.
     Uroczyste spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły pani Teresa Dąbrowska, która pięknymi słowy przywitała licznie zgromadzonych Gości, składając im jednocześnie serdeczne życzenia.
     Na program artystyczny złożyły się m.in. recytacja okolicznościowych wierszy, tańce, inscenizacje teatralne, a także występy chóru. Klasa 2a zaprezentowała dyskotekowy taniec zatytułowany „Pytania do dziadka”. Pytania te, niekiedy trudne, jak to bywa w prawdziwym życiu, zadawały chłopcom dziewczynki, przebrane za telefony komórkowe, chłopcy zaś, udający dziadków, tańczyli ze swymi komóreczkami i dzielnie wymachiwali archaicznym atrybutem dojrzałego wieku, to jest laską. Brawurowo tańczyły także klasy trzecie: 3a, pani Marii Przebindy i 3b, pani Elżbiety Czechowicz, wykorzystując okazałych rozmiarów pompony. Klasa pani Ewy Maślanki, 2b, pokazała przesławną „Rzepkę” Juliana Tuwima. Męczyli się ze smacznym warzywkiem: dziadek, babcia, wnuczek, Mruczek, kicia, kurka, gąska, bocian-długonos, żabka i kawka. Jak się to skończyło, wiadomo. „Aż wstyd powiedzieć [...], wszyscy na siebie poupadali”, a wszyscy w prześlicznych, sugestywnych kostiumach.
     Znakomicie zaprezentowały się przedszkolaki przygotowane przez panią Barbarę Lelek. Dzieci z ogromnym zapałem i radością przystępowały do prób, które trwały prawie trzy tygodnie. Przedszkolaki przedstawiły inscenizację pod tytułem „Dwaj czarodzieje”. Była to baśniowa opowieść o walce dobra ze złem, o niezwykłej sile dobroci i miłości, a także o samotności i wyobcowaniu zła. Krasnale-kwiaty otaczają w pewnym momencie okrutnego czarodzieja, „ciasną obręczą przylegają do niego” i wypowiadają słowa: „Będziesz teraz dobry!”. I ten, którego wszyscy się bali, staje się ... marzycielem kochającym kwiaty, zieleń i ludzi, przyjacielem ogrodnika – dobrego czarodzieja.
     To barwne, kostiumowe przedstawienie dodatkowo okraszone było muzyką z płyty pana Jacka Tarczyńskiego, który prowadzi warsztaty aktywnego słuchania muzyki, to znaczy uczy jak wykorzystywać muzykę w pracy z młodszymi dziećmi.
     Przedszkolaki pokazały ponadto, jak się tańczy polkę i walc angielski, otrzymując rzęsiste brawa także od nauczyciela tańca pana Piotra Nawary.
     Program zamykała wiązanka starych, to znaczy wiecznie młodych, przebojów z młodzieńczych lat Babci i Dziadka w wykonaniu dzieci z klasy pierwszej pod batutą pani Danuty Wicher i przy akompaniamencie Pawła Żmudy. Była to przysłowiowa kropka na i tego tyleż uroczystego, co wzruszającego spotkania pokoleń – rozpoczynających życie wnucząt z pokoleniem nieco starszym.
     Na zakończenie wypada podkreślić zaangażowanie Rodziców w przygotowanie i organizację tej imprezy, i złożyć im, także tą drogą, serdeczne podziękowanie.


Zenon Michalski

 

 

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia z tych uroczystości - wejdź do GALERII

 

 

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu