Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 
Cecyliada 2007 w ZelczynieŚwięta Cecylia rozmawia z aniołem

      Święta Cecylia jest patronką chórów i kościelnych zespołów wokalno-muzycznych, a także lutników i organistów. To tylko legenda głosi, że grała na organach, natomiast z pewnością brała do rąk harfę, typowy instrument dla pań ze znakomitych rodzin rzymskich w III wieku naszej ery. Święta Cecylia jest w istocie patronką wszystkich tych, którzy muzyką i śpiewem wychwalają Boga. Była ponoć wyjątkowo piękna, a blask jej urody miał także swe źródło duchowe. Uwierzyła w Boga tak mocno, że nie wahała się wyznać: „Jestem chrześcijanką i serce swoje oddałam [...] oblubieńcowi , Jezusowi Chrystusowi”.
      Umarła z rąk kata, który wszakże nie oparł się jej zniewalającemu urokowi i nie wykonał swej pracy należycie. Męczennica zmarła dopiero trzeciego dnia po egzekucji.
      Tę piękną postać świętej uczczono w należyty sposób 29 listopada w Szkole Podstawowej im. Walerego Goetla w Zelczynie za sprawą – przede wszystkim – księdza Krzysztofa. Tego dnia odbył się finał konkursu wokalno-muzycznego Cecyliada 2007. W finale brało udział 15 grup wokalnych, w tym cała I klasa pod batutą Danuty Wicher. Pięcioosobowe jury, pod przewodnictwem pani dyrektor Teresy Dąbrowskiej i księdza proboszcza Zdzisława Budka, oceniało trzy elementy: kostium, wykonanie, wrażenie artystyczne.
      Wykonawcy mieli do dyspozycji szkolną aparaturę nagłaśniającą, a także sprzęt komputerowy, dzięki czemu ich oryginalnym partiom wokalnym mógł towarzyszyć profesjonalny podkład instrumentalny. Karaoke tak przypadło do gustu zgromadzonej publiczności, że w przerwach koncertu niezwykle spontanicznie i radośnie śpiewała piosenki z repertuaru Arki Pana: Sieje się, Święty uśmiechnięty i Nie boję się, gdy ciemno jest. Najmłodsza publiczność, siedząca na materacach, wstała z miejsc podczas wykonywania tych niezwyczajnych hitów, skakała w górę, pokazywała zajączki na ścianie i podrzucała pluszowe słonie i miśki.
Wszyscy śpiewali       Wszyscy finaliści byli znakomici, bo przecież wszyscy śpiewali także sercem, ale najlepsze wrażenie na jurorach i publiczności wywarła grupa dziewcząt z klasy IVa w składzie: Alicja Boroń, Anna Bajda, Joanna Niewolska, Kamila Ruśniak i Aleksandra Torba. Wykonała ona w brawurowy sposób (grając na styropianowych gitarach!) piosenkę pt. Nie lękaj się. Drugie miejsce zajął zespół złożony z przedstawicielek klasy VIb: Karolina Czech, Klaudia Milc, Natalia Tota. Zaśpiewały one piosenkę zatytułowaną Weź mnie na ręce. Trzecie miejsce przypadło w udziale ex aequo grupie wokalnej z klasy Va: Wojciech Franczuk, Beata Lelek i Marta Lelek za wykonanie piosenki pt. Zgadzam się – oraz jeszcze jednej grupie dziewcząt z klasy VIb w składzie: Anna Boguta, Katarzyna Czekaj, Maria Opyrchał, Joanna Przebinda za wykonanie piosenki pt. Na drugi brzeg. Szczególne wyróżnienie otrzymała klasa pierwsza za muzycznie nienaganne i pełne niekłamanego wdzięku wykonanie dwóch piosenek: Tup,tup, tup i Santo Subito. Na zakończenie Cecyliady2007 wykonawcy finałowego koncertu dostali, prócz gromkich braw, słodkie prezenty od organizatorów.
      Wszystkim bez wyjątku bardzo podobała się taka forma modlitwy, bo przecież to radosne śpiewanie było właśnie modlitwą ku czci Pana Boga i świętej Cecylii.


Zenon Michalski

 

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjeć z tej uroczystości - wejdź do GALERII

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu