Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

Jan Paweł II na szkolnym apelu

 

Uczniowie klasy Va z nauczycielem-poetą Zelczyna, 19 października 2007 roku.
     To był zwyczajny szkolny dzień. Dzień pełen rozkrzyczanych przerw i pełen twórczej ciszy lekcyjnych sal. Około godziny jedenastej zostaliśmy zaproszeni na uroczysty apel dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II.
     Wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w szkolnej hali sportowej. Tam też na biało-czerwonym tle widniała, okazałych rozmiarów fotografia Ojca Świętego. Obok stał mały stolik, a na nim bukiet kwiatów, symboliczna żółta szarfa i rząd uśpionych świeczek.
     Na gimnastycznych ławeczkach siedzieli uczniowie klasy Va. Odświętnie ubrani, z przejęciem czekali by zaprezentować program artystyczny.


Budzą do życia małe płomyki      Gdy wniesiono szkolny sztandar, wszyscy zaśpiewaliśmy hymn narodowy. A potem wsłuchaliśmy się w precyzyjną relację z wizyty Jana Pawła II w Skawinie w dniu 19 sierpnia 2002 roku. I szybko przypomnieliśmy sobie tamte chwile wzruszeń i słowa Ojca Świętego: „…Dziękuję Wam za to zatrzymanie w Skawinie…”.
     I coraz bardziej stawało się niezwyczajnie. Bo znowu usłyszeliśmy głos z Rzymu, oznajmiający, że papieżem został kardynał z Polski - Karol Wojtyła. A potem On sam znów opowiadał o szkolnych kolegach, teatrze, maturze i kremówkach. I oto znów był z nami, Taki sam i Ten sam- Jan Paweł II, polski papież, nasz papież.

     Wzruszeni słuchaliśmy o sensie i treści Jego pielgrzymowania. Słuchaliśmy słów „Pieśni o Bogu ukrytym”, wypowiadanych z powagą przez Wojtka Franczuka „… Zabierz mnie do Efrem i pozwól tam z sobą pozostać…” Słuchaliśmy, a On był coraz bardziej z nami.     Z każdym kolejnym słowem, kolejnym płomykiem kolejnej świeczki, zapalonej drżącą, uroczystą ręką kolejnego piątoklasisty.
     Przemierzali kilka kroków od mikrofonu do małego stolika, by budzić do życia małe płomyki świec i przekazywali nam wielką prawdę o człowieku Janie Pawle II.
     I zajaśniały blaskiem wszystkie płomyki, a my poczuliśmy treść Jego słów „A przecież nie cały umieram. To co we mnie niezniszczalne trwa.”

Zasłuchani uczniowie 
     Gdy z głośników popłynęła muzyka, wydawało się, że to koniec artystycznej prezentacji, lecz spektakl trwał nadal.
     Pojedynczo, w precyzyjnie odliczonym rytmie wracali na naszą stronę: Patrycja, Kamil, Wojtek Franczuk, Gabrysia, Patryk, Beata, Marta, Agnieszka, Paweł, Wojtek Ożóg, Tomek, Dominika i Dawid.
     Szli odświętni, przejęci, wyjątkowi i każdy niósł cząstkę tego co niezniszczalne. Widziałam łzy w oczach nauczycieli, widziałam uroczyste twarze uczniów i czułam, że to już nie był zwyczajny szkolny dzień.

     Ten subtelny, wzruszający spektakl przygotował i poprowadził człowiek o sercu wrażliwym i umyśle wędrującym wśród gwiazd - poeta i nauczyciel Zenon Michalski.

Dziękujemy.

Danuta Wicher

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu