Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 
ODBLASKOWA SZKOŁA W ZELCZYNIE

        Uczniów Szkoły Podstawowej w Zelczynie widać na drogach z daleka. W „strefie zmroku” są widoczni z odległości 150 metrów, inni ukazują się kierowcom o 110 metrów dalej. Społeczność uczniowska wzięła udział w małopolskiej akcji „Odblaskowa Szkoła”. Jednym z celów tego przedsięwzięcia było wyposażenie dzieci w elementy odblaskowe. Z tego zadania szkoła wywiązała się regulaminowo. Wszyscy podopieczni otrzymali różnorodne odblaski. Przedstawicielka Straży Miejskiej st. str. Bogusława Wyroba podczas spotkania z uczniami rozdawała gadżety, z których najbardziej podobały się dzieciom migoczące światełka. Cała społeczność wyposażona została w odblaski, a miejsce spotkania z gościem – szkolny korytarz – przypominało tętniące życiem nocnym miasteczko.
        Posiadanie odblasków to nie wszystko. Należy je również zakładać idąc ciemną porą. Dlaczego tego nie robimy? W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada prawo jazdy i wielokrotnie prowadził pojazd nocą. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, bo wszyscy doskonale wiedzą, jaka jest rzeczywistość. Czasami nieoznakowany pieszy jest zupełnie niewidoczny.
        Omijając go, ogarnia nas ogromny strach, przerażenie. A wystarczy taki niewielki element, szczegół, by tego uniknąć. Pytaliśmy młodzież, dlaczego odblaski są tak rzadko zakładane. „Bo to nie jest w modzie”, „to obciach”, „nikt tego nie zakłada”- oto przykładowe odpowiedzi. Czy chodzi tu o modę, czy może o niską świadomość problemu? Trzeba edukować, czy namówić celebrytę do pokazywania się w ubraniu z elementami odblaskowymi? A może jedno i drugie? Nasza szkoła prowadziła we wrześniu wiele działań, które podniosły poziom wiedzy na temat konieczności zakładania odblasków. Małe dzieci już wiedzą, że wieczorem, w czasie deszczu są widziane przez kierowców w odległości 10-15 metrów. Samochód jadący podczas takiej pogody z prędkością 50 km/h potrzebuje 46 m, by mógł zatrzymać się. Łatwo policzyć, że pieszy w takiej konfrontacji jest bez szans. Czy wiedzą o tym dorośli? Zastanawiamy się nad tym. Do dorosłych trudniej nam dotrzeć, łatwiej przekonać jest dzieci. Dlatego dla nich przygotowaliśmy wiele pouczających lekcji. Pracownicy Straży Miejskiej przeprowadzili cykl szkoleń poświęconych zasadom bezpiecznego zachowania się dzieci na drogach: „Pieszy zawsze bezpieczny” – dla klas 0-3 oraz „Bezpiecznie na rowerze”- dla klas 4-6. Przeprowadziliśmy konkurs plastyczne, gdzie dzieci projektowały i wykonywały „Odblaskowe parasolki”.
        W czasie zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali makietę mini - miasteczka, a uczestnicy kółka plastycznego wykonali ciekawą gazetkę ścienną na temat „Okiem kierowcy”.
        Zaprosiliśmy również teatr objazdowy, który pokazał nam jakie skutki może przynieść niewłaściwe zachowanie na drodze. Zorganizowaliśmy również „Odblaskowy dzień”, w czasie którego wszyscy uczniowie podczas lekcji nosili kamizelki odblaskowe i byli z tego powodu bardzo rozradowani.
        Podejmując te wszystkie działania mamy nadzieję, że naszych podopiecznych nie trzeba będzie namawiać do zakładania odblasków, będą to czyniły z pełną świadomością, a kiedy dorosną, założą rodziny i pojawią się w ich życiu własne dzieci, w pełni odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo nie pojawią się na drodze o zmierzchu bez właściwego oznakowania.


Renata Młynarczyk
Ewa Maślanka

 

W GALERII można obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia - zapraszamy!

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu