Zabierz mnie Panie do Efrem…
W konkursie recytatorskim Poezja Karola Wojtyły (Jana Pawła II) zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Zelczynie, wzięło udział 22 uczniów z sześciu szkół należących do gminy skawińskiej. Była to jedna z trzech imprez konkursowej triady, którą przygotowały trzy szkoły razem z księżmi naszej parafii, z okazji 30. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę świętego Piotra. Taka forma uczczenie doniosłej, jubileuszowej daty okazała się świetnym pomysłem.
Finałowe eliminacje konkursu recytatorskiego odbyły się w szkole 9 października i w ich rezultacie wyłoniono laureatów, którzy - wraz z innymi nagrodzonymi w pozostałych konkursach mieli okazję wystąpić w kościele w dniu 16 października. Tutaj czekały na nich liczne nagrody m.in. dyplomy, książki, statuetki, a także różańce.
Poezja Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II, nie należy do poezji łatwej. Twórczość tę zalicza się do poezji kontemplacyjnej, metafizycznej, a więc nie ma ona nic wspólnego z uładzonym, „słodkim” rymowaniem. Marek Skwarnicki w słowie wstępnym do zbiorowego wydania Poezji i dramatów Karola Wojtyły (Wydawnictwo Znak) pisze m.in.: „[...] cała przestrzeń poezji Karola Wojtyły wypełniona jest Bogiem, a jej tematem jest rzeczywistość ludzka. [...] Ta poezja sakralizuje pełnię ludzkiej egzystencji, jest wyjątkowym osiągnięciem nie tylko literackim. [...] W przeważającej części jest to poezja kontemplacyjna, a blask rozświetlający jej wnętrze ma źródło mistyczne. Jeśli tego nie zrozumiemy, staniemy tylko na jej progu.”
W jakim stopniu młodociani recytatorzy przekroczyli ten próg, Bóg jeden raczy wiedzieć, z całą jednak pewnością przekroczyli próg szarej codzienności, a dzięki ich występom zwykły, szkolny dzień zamienił się w odświętny. Recytowano przede wszystkim fragmenty Pieśni o Bogu ukrytym, również fragmenty Pieśni o blasku wody, a także Wędrówki do miejsc świętych. Nie zabrakło oczywiście cytatów z Tryptyku rzymskiego, dzieła, które zamyka poetycką drogę Jana Pawła II, poematu będącego głęboką refleksją nad istotą wiary, nad sensem ludzkiego istnienia i przemijania, nad znikomością danego nam czasu.
W kategorii dzieci młodszych zwyciężył Kamil Sasor z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Polance Hallera. Z tejże szkoły trzecie miejsca zajęły Agata Zaręba z kl. I i Anna Kowalczyk z kl. II. Drugie miejsce zajęła Olga Chromniak z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie.
W kategorii dzieci starszych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Piotr Bobak, uczeń kl. VI Szkoły Podstawowej Nr 4 w Skawinie. Jego koleżanki: Wioletta Kęska (kl.V), Karolina Czopek (kl. V) i Dominika Płonka (kl.IV) zdobyły wyróżnienia. Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Wróbel, uczennicy kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie, a trzecim miejscem ex aequo podzielili się Martyna Gibek z kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach i Wojciech Franczuk z kl. VI z Zelczyny. Ponadto wyróżniono Dominikę Kapustę z Wielkich Dróg, Maksymiliana Gąsiora z Krzęcina oraz Cecylię Wyrobę i Martę Lelek z Zelczyny.
Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w GALERII