Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

KONKURS POETYCKI 

 

Zabierz mnie Panie do Efrem…

     W konkursie recytatorskim Poezja Karola Wojtyły (Jana Pawła II) zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Zelczynie, wzięło udział 22 uczniów z sześciu szkół należących do gminy skawińskiej. Była to jedna z trzech imprez konkursowej triady, którą przygotowały trzy szkoły razem z księżmi naszej parafii, z okazji 30. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę świętego Piotra. Taka forma uczczenie doniosłej, jubileuszowej daty okazała się świetnym pomysłem.
            Finałowe eliminacje konkursu recytatorskiego odbyły się w szkole 9 października i w ich rezultacie wyłoniono laureatów, którzy - wraz z innymi nagrodzonymi w pozostałych konkursach mieli okazję wystąpić w kościele w dniu 16 października. Tutaj czekały na nich liczne nagrody m.in. dyplomy, książki, statuetki, a także różańce.
          Poezja Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II, nie należy do poezji łatwej. Twórczość tę zalicza się do poezji kontemplacyjnej, metafizycznej, a więc nie ma ona nic wspólnego z uładzonym, „słodkim” rymowaniem. Marek Skwarnicki w słowie wstępnym do zbiorowego wydania Poezji i dramatów Karola Wojtyły (Wydawnictwo Znak) pisze m.in.: „[...] cała przestrzeń poezji Karola Wojtyły wypełniona jest Bogiem, a jej tematem jest rzeczywistość ludzka. [...] Ta poezja sakralizuje pełnię ludzkiej egzystencji, jest wyjątkowym osiągnięciem nie tylko literackim. [...] W przeważającej części jest to poezja kontemplacyjna, a blask rozświetlający jej wnętrze ma źródło mistyczne. Jeśli tego nie zrozumiemy, staniemy tylko na jej progu.”
            W jakim stopniu młodociani recytatorzy przekroczyli ten próg, Bóg jeden raczy wiedzieć, z całą jednak pewnością przekroczyli próg szarej codzienności, a dzięki ich występom zwykły, szkolny dzień zamienił się w odświętny. Recytowano przede wszystkim fragmenty Pieśni o Bogu ukrytym, również fragmenty Pieśni o blasku wody, a także Wędrówki do miejsc świętych. Nie zabrakło oczywiście cytatów z Tryptyku rzymskiego, dzieła, które zamyka poetycką drogę Jana Pawła II, poematu będącego głęboką refleksją nad istotą wiary, nad sensem ludzkiego istnienia i przemijania, nad znikomością danego nam czasu.
            W kategorii dzieci młodszych zwyciężył Kamil Sasor z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Polance Hallera. Z tejże szkoły trzecie miejsca zajęły Agata Zaręba z kl. I i Anna Kowalczyk z kl. II. Drugie miejsce zajęła Olga Chromniak z kl. III ze Szkoły Podstawowej w Zelczynie.
            W kategorii dzieci starszych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Piotr Bobak, uczeń kl. VI Szkoły Podstawowej Nr 4 w Skawinie. Jego koleżanki: Wioletta Kęska (kl.V), Karolina Czopek (kl. V) i Dominika Płonka (kl.IV) zdobyły wyróżnienia. Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Wróbel, uczennicy kl. IV ze Szkoły Podstawowej    w Krzęcinie, a trzecim miejscem ex aequo podzielili się Martyna Gibek z kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach i Wojciech Franczuk z kl. VI z Zelczyny. Ponadto wyróżniono Dominikę Kapustę z Wielkich Dróg, Maksymiliana Gąsiora z Krzęcina oraz Cecylię Wyrobę i Martę Lelek z Zelczyny.

Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w GALERII
 

ZZM

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu