Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

Szkolny Dzień bez Przemocy

14 maja 2009 r.

 
               W Szkole Podstawowej w Zelczynie odbył się po raz pierwszy Szkolny Dzień bez przemocy zorganizowany   w ramach ogólnopolskiego programu „Szkoła bez przemocy” z inicjatywy Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobieganiu Narkomanii - pani Małgorzaty Kopeć. Działo się to 14 maja. Organizatorami akcji była pani Renata Młynarczyk - koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole i pani Zofia Garlacz - pedagog szkolny.
              Celem akcji było zwrócenie uwagi na aktualne problemy, wyeliminowanie zachowań agresywnych, przeciwstawianie się zachowaniom agresywnym i ich negowanie, a także wpisanie do kalendarza szkolnych imprez Dnia Szkoły bez Przemocy, który jest dniem protestu wobec przemocy i agresji całej społeczności szkolnej: rodziców, uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, którym zależy na bezpiecznej szkole.
                Uczniowie wszystkich młodszych klas, ubrani w kolorach pomarańczowych i żółtych, bawili się i uczyli równocześnie. Początkiem zajęć było wysłuchanie opowiadania pt. „Antek Rozrabiaka”. Słuchacze mieli okazję poznać historię agresywnego, niezbyt lubianego chłopca, któremu koleżanka postanowiła pomóc zmienić się w „porządnego” kumpla. Czy jej się to udało? Czy wiedziała co robić? W tym zadaniu pomogli jej nasi uczniowie, którzy wyrażając swoje myśli w pracach plastycznych zaproponowali sposoby pomocy i wykonali „Zeszyt dobrych uczynków dla Antka”.
                Zeszyt ten został zawieszony na szkolnym korytarzu, można przeglądać wszystkie kartki , być może ktoś znajdzie tam radę jak pomóc koledze, który często zachowuje się agresywnie.
                Po krótkiej przerwie relaksacyjnej uczniowie zajęli się trudnym dla nich tematem - „Alkohol i dzieci”. Po pogadance przeplatanej zabawami integracyjnymi rozpoczął się konkurs między klasami na najciekawszy transparent zniechęcający do spożywania alkoholu. Prace konkursowe były zaskakująco wymowne. Każde dziecko nagrodzone zostało upominkiem. 
                Starsi uczniowie otrzymali różnokolorowe balony, na których markerami kaligrafowali wyszukane hasła typu: „Od wódki i piwa głowa się kiwa”, „Kto nadużywa wódki, ma rozum krótki”, „Po piwie robi się leniwie” itp.
                Z transparentami i balonami cała społeczność młodszej grupy wiekowej udała się przed budynek szkolny, gdzie czekali pracownicy Straży Miejskiej. Dzieciom przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, po czym uczniowie ustawili się do antyalkoholowego pochodu . Przez całą drogę towarzyszyli nam pracownicy straży, dbając o porządek.
                W trakcie marszu dzieci rozdawały napotkanym mieszkańcom ulotki na temat szkodliwych skutków spożywania alkoholu oraz kolorowe balony. Głównym celem pochodu było dotarcie do okolicznych sklepów, gdzie uroczyście czytany był tekst „Listu do sprzedawców wyrobów tytoniowych z terenu miasta i gminy Skawina” oraz wygłoszony został „Apel do sprzedawców napojów alkoholowych”. 

                - To był udany dzień - tak mówili uczniowie biorący udział w całej akcji. Rzeczywiście, dzieci były przejęte całą sytuacją, a ich zachowanie pozbawione było wszelkich oznak agresji. Tak było w Szkolnym Dniu przeciw Przemocy. A jak będzie jutro?

Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii.

ORGANIZATORZY

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu