Nasza szkoła wzięła udział po raz pierwszy w Ogólnopolskiej kampanii „Szkoła bez Przemocy”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na aktualne problemy, integracja zespołów klasowych, wyeliminowanie zachowań agresywnych wśród całej społeczności szkolnej oraz „STOP- PRZEMOCY”.
Tego dnia klasy IV - VI obejrzały teatrzyk profilaktyczny pt. „Odzyskana kolekcja”. Program spektaklu miał charakter profilaktyczny i edukacyjny pokazywał jak radzić sobie z presją rówieśniczą w kontekście sięgania po używki (nikotynę, alkohol, narkotyki), które są jedną z przyczyn przemocy i agresji wśród młodzieży. Kładł nacisk na demonstrowanie technik asertywnych. Dzieci bardzo żywo reagowały, były przejęte treścią i z całą pewnością wyniosły bardzo dużo pozytywnych wskazówek z przedstawienia.
Po krótkiej przerwie relaksacyjnej odbył się konkurs między klasami na TRANSPARENTY pt. „Przemoc naszym wrogiem” - malowany dowolną techniką. Prace konkursowe były bardzo ciekawe, kolorowe i wymowne. Zachęcały do refleksyjnego spojrzenia na problemy współczesności, zwłaszcza tej dotyczącej świata ludzi młodych.
Z transparentami i balonami cała społeczność starszej grupy wiekowej udała się do hali sportowej, gdzie odbyły się zawody sportowe - międzyklasowy turniej piłki nożnej drużyn mieszanych o tytuł „Mistrza szkoły z duchem „fair play.” Turniej wzbudził wiele emocji, klasa VIa zdobyła puchar i uzyskała tytuł „Mistrza szkoły” po zakończonych rzutach karnych. 
Laureatom konkursów „Szkoła bez Przemocy” dyrektor szkoły wręczyła zwycięski Puchar, dyplomy, a cała społeczność szkolna nagrodziła gromkimi brawami wychowawców klasy VI a b, którzy dzielnie walczyli o tytuł strzelając rzuty karne.
Klasy I-III krytycznym okiem spojrzały na temat bezpieczeństwa w czasie przerw lekcyjnych. Wspólnie układali hasła „Bezpieczna przerwa”, po czym rozpoczął się konkurs rysunkowy między klasami pt. „Jak przyjemnie i bezpiecznie spędzić przerwę lekcyjną”. Wszystkie prace, zresztą zawierające wiele treści, zostały zamieszczone na szkolnym korytarzu, ukazując i zachęcając całą Społeczność Uczniowską do krótkiego ale przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku jakim jest „przerwa lekcyjna”.
To, co udało się osiągnąć tego Dnia można opisać następująco:
- upowszechniono w sposób niewymuszony hasła profilaktyczne;
- pokazano jak można integrować społeczność szkolną;
- stworzono możliwość dobrej zabawy bez przemocy.
Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii. |