|
Dzień 14 października jest w Szkole Podstawowej, w Zelczynie dniem od lat szczególnym. Do święta pracowników szkoły, włączyło się jeszcze jedno, jakże ważne wydarzenie. W tym wyjątkowym dniu pierwszaki naszej szkoły „biorą ślub” ze Szkołą. Odbywa się uroczyste pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej im. W. Goetla w Zelczynie.
Dni poprzedzające uroczystość upłynęły w atmosferze gorączkowych przygotowań. Wychowawczynie opracowały scenariusz imprezy. Dzieci chętnie podjęły się trudu nauki przydzielonego repertuaru. Z pomocą pierwszoklasistą przyszli uczniowie IV-tej klasy. Rodzice pracowali nad przygotowaniem upominków dla swoich pociech. Z zapałem wszyscy urządzili halę sportową, w której odbyła się uroczystość.
W tym wyjątkowym dla wszystkich dniu, w podniosłej atmosferze, z szybciej bijącymi serduszkami, odziani w specjalnie przygotowane na ten dzień stroje, dzieci zajęły miejsce na scenie w wielkiej hali sportowej. Wzruszeni rodzice, zaproszeni goście, przedstawiciele szkolnej braci uczniowskiej zasiedli na widowni.
Po słowach powitania gości, na scenie zjawiły się Duchy Szkoły. Jeden z nich z niechęcią przyglądał się naszej braci szkolnej, o przyjęciu w poczet uczniów szkoły nie można było sobie marzyć. Jednakże pierwszoklasiści , z pomocą dwóch przychylnych duszków, zdołali wszystkich przekonać iż trudom nauki podołają, piosenkę zaśpiewają, że są zdolni, mądrzy, mili i mają dosyć siły. Egzamin z zagadek zdali, „barwy ojczyste” znali, przybory przygotowali i chórem oświadczyli: ‘Teraz już ślubować z honorem możemy, Jak być dobrym uczniem doskonale wiemy’.
Ceremonię ślubowania prowadziła przewodnicząca Szkolnej Rady Uczniowskiej. Do hali wszedł poczet sztandarowy i uczniowie kl. 1a i 1b złożyli uroczyste ślubowanie powtarzając tekst za przewodniczącą.
Po ślubowaniu pani dyrektor Teresa Dąbrowska dokonała aktu pasowania na ucznia. Pierwszoklasiści z poważnymi minami przyjmowali pasowanie oraz wręczenie przez wychowawczynię legitymacji uczniowskiej i pamiątkowego dyplomu.
Już jako uczniowie naszej szkoły pierwszaki złożyły wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia w dniu ich święta. Wszyscy chętnie wysłuchali wierszy i wesołych piosenek przygotowanych przez maluchów.
Po trudach występów i ślubowania nadeszła miła, niespodziewana chwila. Rodzice wręczyli swoim pociechom podarunki oraz zaprosili ich do swojej sali, odświętnie przygotowanej, na słodką ucztę.
W rytmach ulubionych piosenek, wśród śmiechu i gwaru uczniowie pałaszowali słodkości. Zmęczeni, ale także dumni i szczęśliwi pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej im. W. Goetla wrócili do domów.
Elżbieta Czechowicz
Maria Przebinda
|