Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

 

„Zielona Szkoła” w Ustroniu Morskim
 
W piątkowe popołudnie, 6 czerwca 2008 r., 60 uczniów Szkoły Podstawowej w Zelczynie udało się autokarem na zieloną szkołę do Ustronia Morskiego.
Po prawie 12-tu godzinach długiej i zarazem męczącej podróży przybyliśmy na miejsce.
Ustronie Morskie to przepiękna, nadmorska miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim w niewielkiej odległości od Kołobrzegu i Koszalina. Wśród zieleni lasów ukryte zostały liczne domy wypoczynkowe, campingi i hotele.
Naszym „domem” na czas pobytu w Ustroniu były domy wypoczynkowe „Gacek” i „Bałtyk”. W pierwszym z nich zamieszkali uczniowie klas młodszych, którymi opiekowały się panie: Reneta Młynarczyk i Ewa Maślanka. Natomiast drugi – drewniany, zadbany domek został oddany w posiadanie uczniom klas starszych wraz z opiekunami – paniami: Bogusławą Bezak, Beatą Morek, Jadwigą Smal.
Po rozpakowaniu bagaży i zakwaterowaniu udaliśmy się na plażę, aby przywitać się z morzem. Do plaży prowadziła szeroka aleja, którą przemierzaliśmy później wiele, wiele razy. Pobyt na „zielonej szkole” nad morzem to przede wszystkim plaża i słońce. Tego drugiego było trochę za mało. Ale i tak wykorzystaliśmy każdą chwilę ze słońcem. Będąc na plaży każdy znalazł odpowiednie dla siebie zajęcie. Byli więc tacy, którzy z poświeceniem wystawiali swoje blade ciała na promienie słoneczne. Inni, szczególnie chłopcy, z wielkim zapałem uprawiali sporty, różnego rodzaju grę w piłkę, zapasy czy biegi. Najwytrwalsi i najodważniejsi sadowili się w pobliżu brzegu morza i udawali, że to zbyt wysokie fale zalewają im budowle z piasku przy okazji mocząc również stopy. Woda w Bałtyku o tej porze roku jest jeszcze bardzo zimna, w związku z czym nie trzeba było długo czekać na pierwsze „ofiary” kąpieli w zbyt zimnej wodzie.
Głównym punktem pobytu w Ustroniu był chrzest morski. Wszyscy uczestnicy „zielonej szkoły”, którzy po raz pierwszy przebywali nad morzem musieli zostać poddani tej procedurze. Biednych nieszczęśników przywiązanych do sznura prowadziły diabełki Neptuna. Na plaży zostali oni poddani różnego rodzaju testom sprawnościowym i smakowym. Na końcu klękali przed Neptunem i jego żoną, a On nadawał im imię czyniąc z nich w ten sposób wilka morskiego. Zabawa była przednia szczególnie dla obserwatorów.
Oprócz plażowania i zwiedzania najbliższej okolicy byliśmy na 3 autokarowych wycieczkach. Pierwsza z nich ma długo pozostanie w naszej pamięci. Odwiedziliśmy „ruchome wydmy” w Łebie. Wrażenie jest niesamowite, kiedy wspinaliśmy się na piaszczyste wzniesienia. Na szczycie okazało się, że wokół nas jest tylko piasek. Jak okiem sięgnąć piasek, ciepły, złoty piasek. Ileż było radości, kiedy dzieci dostały pozwolenie na zjeżdżanie z góry. Sposoby dostania się na dół piaszczystego wzniesienia były przeróżne: turlikanie się, zbieganie, skakanie, zsuwanie się itp. Najwytrwalsi pokonywali tę drogę kilkakrotnie. Spędziliśmy tam cudownie i niezapomniane chwile. Następnym punktem na naszej mapie podróży był Woliński Park Narodowy. Odwiedziliśmy Trzęsacz z ruinami kościoła z XV wieku, wzniesienie Gosań na wybrzeżu klifowym, żubrowisko, Jezioro Turkusowe, Międzyzdroje, gdzie przespacerowaliśmy się „aleją gwiazd” i na koniec Kamień Pomorski – miasto zabytków. Szczególnie zachwyciła nas Katedra Kamieńska z bogactwem malowideł ściennych, z przepięknym ołtarzem głównym, chrzcielnicą, barokową amboną i organami.
W kolejnym nadmorskim mieście Kołobrzegu, do którego udaliśmy się w sobotę po obiedzie, zwiedziliśmy latarnię morską – jedną z większych na wybrzeżu bałtyckim. Przespacerowaliśmy się deptakiem, odwiedziliśmy molo i zakupiliśmy prezenty dla najbliższych. Ostatniego dnia naszego pobytu w Ustroniu Morskim odwiedziliśmy latarnię morską w Gąskach. Widok z jej szczytu był imponujący. Po jednej stronie rozciągało się bezkresne morze, po drugiej - widok na okoliczne miejscowości. Potem udaliśmy się na plażę i zbieraliśmy maleńkie kawałki bursztynu i przepiękne kolorowe kamyki.
Nie zabrakło także innych atrakcji. W szczególności grupę młodszych dzieci ucieszyła możliwość przejażdżki konnej. Wszyscy mogli również spróbować swych sił w strzelaniu z wiatrówki, za co otrzymywali dyplomy. Najlepszym nadano tytuł „Sokole Oko”. Wieczorami bawiliśmy się na dyskotece, gdzie przy dźwiękach współczesnych przebojów „najodważniejsi” demonstrowali swoje umiejętności taneczne.
Były też konkursy rysunkowe dla młodszych dzieci związane oczywiście z morzem, konkurs budowli z piasku. Było również ognisko z pieczeniem kiełbasek. Będąc nad morzem nie mogliśmy odmówić sobie zjedzenia lodów czy gofrów z bitą śmietaną. Wszystko było bardzo smaczne i nie można się dziwić, że za tymi smakołykami ustawiały się długie kolejki.
Ale wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł dzień wyjazdu – 16 czerwca. Pakowanie bagaży, sprzątanie pokoi, ostatni spacer po Ustroniu, ostatni pobyt na plaży, ostatnie spojrzenie na przepiękne, skąpane w popołudniowym słońcu morze. Do zobaczenia. Może za rok… A później długa i męcząca podróż. Miło wrócić do domu.
 
Jadwiga Smal

 

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu