Co to jest nałóg? Dorośli rozumieją pojęcie uzależnienia, a dzieci? Można do nich dotrzeć przez zabawy w „przymusowe” siedzenie, „przymusowe” jedzenie cukierków, „przymusowe” oglądanie telewizji. Uczniowie wykonując ćwiczenia polegające na realizowaniu w „przymusowy” sposób jakiejś czynności, która wtedy, gdy jest wykonana w sposób dowolny przynosi przyjemność, natomiast, gdy jest się do niej zmuszanym – męczy, nie daje uczucia odprężenia. Nałóg jest złem. Szkoły podejmują różnorodne przedsięwzięcia, celem których jest wpajanie wiedzy na temat życia bez nałogu.
Dnia 10 lutego 2009 w Szkole Podstawowej w Zelczynie odbyła się VII Edycja Gminnych Warsztatów Profilaktycznych – „Szkoła Wolna od Nałogów”. Podobnie jak w poprzednich latach udział wzięli przedstawiciele prawie wszystkich szkół podstawowych gminy Skawina. Tym razem uczestnicy zdobili porcelanowe kubki rysunkami zniechęcającymi spożywanie alkoholu – „Kubek Abstynenta”.
Pięcioosobowe jury zaskoczone było pomysłowością, oryginalnością i zdolnościami plastycznymi małych artystów. Po długiej debacie ustalono ostateczny werdykt:
Młodsza grupa wiekowa:
I miejsce: Gabriela Boroń - Zelczyna
II miejsce: Aleksandra Bochenek - Wola Radziszowska
III miejsce: Zuzanna Pacułt - Wola Radziszowska
Wyróżnienia:
Małgorzata Młynarczyk - Zelczyna
Jakub Monica - Wielkie Drogi
Michał Dziobek - Pozowice
Starsza grupa wiekowa:
I miejsce: Małgorzata Pituch - Wola Radziszowska
II miejsce: Joanna Niewolska - Zelczyna
III miejsce: Klaudia Cichórz - Wielkie Drogi
Wyróżnienia:
Alicja Boroń - Zelczyna
Justyna Baran - Jaśkowice
Katarzyna Stachel - Jaśkowice
Organizowane warsztaty to jedyny w gminie turniej, w którym konkurujący wykonują swe prace na terenie szkoły. Miejsce pracy (środki plastyczne, narzędzia i materiały) zapewniają organizatorzy warsztatów. Uczestnicy samodzielnie wykonują zadanie konkursowe, osoby postronne nie mają możliwości pomocy, dzięki czemu nagrody są adekwatne do umiejętności oraz pracy włożonej w tworzenie wytworu plastycznego.
Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takiej formie współzawodnictwa, zachęcani są atrakcyjnością nagród możliwych do zdobycia. W tym roku można było otrzymać miniwieże, radiomagnetofony, odtwarzacze dvd, olbrzymie maskotki oraz słodycze. Każdy uczestnik otrzymał zestaw ciastek, a także symboliczny kubek.
Podczas zajęć nauczyciele-opiekunowie, zebrani w specjalnie przygotowanej dla nich sali, mieli możliwość przedyskutowania ważnych tematów związanych z pracą zarówno wychowawczą, jak i dydaktyczną.
Uczniowie, dzięki hojności sponsorów, mieli poczęstunek, a potem oglądali występy artystyczne najmłodszych dzieci naszej szkoły przygotowane przez wychowawcę – panią Aleksandrę Jankowicz.. Przedszkolaki przygotowały bajkę tematycznie związaną z walką z nałogami, ujawniły również talenty taneczno-wokalne.
Uczestnicy byli tak zadowoleni z udziału w imprezie, że już teraz planowali udział w przyszłorocznych warsztatach.
Więcej zdjęć można obejrzeć w GALERII
|