Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 
GMINNE WARSZTATY PROFILAKTYCZNE 
„SZKOŁA WOLNA OD NAŁOGÓW” 
w Zelczynie
          Człowiek w XXI wieku jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju uzależnienia. Papierosy, kawa, alkohol, narkotyki, internet, czy wreszcie telenowele w telewizji – to tylko niektóre przykłady elementów dnia codziennego, które mogą uczynić z nas niewolników. Jeżeli zaczynamy przeczuwać, że mamy z czymś problem lub jeśli ktoś z naszego otoczenia zwróci nam na to uwagę, nie bagatelizujmy problemu. Szczególnie, że przy obecnym stanie wiedzy psychologicznej i medycznej wiadomo już jak pokonać uzależnienie. Jeśli zareagujemy w porę mamy ogromną szansę, żeby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Niestety, uzależniony musi sam chcieć wyzbyć się nałogu. „Niestety”, bo jest to chyba najtrudniejsze ogniwo w walce z uzależnieniem. W rodzinie alkoholika panuje ciągle atmosfera niepokoju, napięcia, lęku o przyszłość. Członkowie takiej rodziny z drżeniem serca wracają do domu rozmyślając, czy tata, bądź mama przyjdą do domu pijani, czy w domu będzie kolejna kłótnia, czy może dojdzie do bójki. W rodzinie napiętnowanej nałogiem najbardziej cierpią dzieci. Ciągłe poczucie zagrożenia, niemożność dokonania zmian zostawiają blizny w psychice, które bardzo trudno wyleczyć.
            Niezmiernie ważna w rozwiązywaniu problemu uzależnień jest rodzina. Jej wsparcie, pomoc, miłość działają lepiej, niż leczenie specjalistyczne. Badania naukowe wykazują, że największą wartość dla młodzieży stanowi właśnie rodzina. Jej złe funkcjonowanie najczęściej przyczynia się do stopniowego wchodzenia w nałóg. Dzięki stymulującej, otwartej postawie opiekunów, dziecko wzmacnia w sobie poczucie wartości, gotowość do podejmowania odważnych decyzji, śmiałość w realizacji planów. Dzieci z rodzin alkoholowych ogromnym kosztem budują wewnętrzny świat, a do tego bardzo często nie ma on trwałej podstawy.
Rodzina powinna wspierać dzieci, wzmacniać ich poczucie wartości, pomagać rozwiązywać problemy, więcej czasu poświęcać na wspólne zabawy, rozmowy. Nie jest to nowe odkrycie, ale coś, o czym często zapominamy, a o czym my, jako pedagodzy powinniśmy ustawicznie przypominać. I tak też robimy.
            Szkoła Podstawowa w Zelczynie po raz dziewiąty była organizatorem Gminnych Warsztatów Profilaktycznych „SZKOŁA WOLNA OD NAŁOGÓW”.
 Edycja ta zorganizowana była w ramach ogólnopolskiej akcji „Postaw na rodzinę”.
          Tegorocznym tematem pracy konkursowej było zaprojektowanie i wykonanie przez uczestników medalu dla rodziny, która wzorowo funkcjonuje w obecnej rzeczywistości. 
Celem warsztatów było promowanie rodzinnych więzi jako elementu systemu wspierającego dzieci w zachowaniu trzeźwości.
         W zmaganiach z tym tematem podjęło się 11 szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Skawina: Krzęcin, Wielkie Drogi, Jaśkowice, Pozowice, Polanka Hallera, Rzozów, Radziszów, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim i Woli Radziszowskiej, SP nr1 w Skawinie i szkoła w Zelczynie. Każda szkoła mogła maksymalnie zgłosić
4 reprezentantów, dwóch z klas I-III i dwóch z klas IV-VI. Uczestnicy warsztatów zapewnione mieli narzędzia i materiały papiernicze takie jak: bloki techniczne- kolorowe i białe, papiery kolorowe, bibułę, kolorowe wstążki, kredki, pisaki, pastele. Po ukończeniu prac dzieci mogły odpocząć, udały się na słodki poczęstunek, a działać zaczęło jury. Nie było łatwo wyłonić wyróżniające się prace, wszystkie wykonane były starannie, pomysłowo. W końcu ustalono, które dzieci otrzymają nagrodę.

Oto lista nagrodzonych:


młodsza grupa wiekowa
I miejsce:  Oliwia Ramut - SP Rzozów
II miejsce: Klaudia Droździewicz - SP Radziszów
III miejsce:  Karolina Domiter - SP Zelczyna
wyróżnienia: Wiktoria Wawro - SP Pozowice, Gabriela Rakoczy - SP Polanka Hallera, Natalia Godzik - SP Krzęcin


starsza grupa wiekowa

I miejsce: Małgorzata Młynarczyk - SP Wielkie Drogi
II miejsce: Aleksandra Płaszczak - SP Wola Radziszowska
III miejsce:  Karolina Zapałowicz - SP Wola Radziszowska
wyróżnienia: Kamila Fryc - SP Krzęcin, Martyna Gibek - SP Wielkie Drogi, Aleksandra Piszczek - SP Borek Szlachecki.
 

            Konkurs, który odbywa się na terenie naszej szkoły jest jedyną w gminie formą rywalizacji, w której dzieci wykonują prace samodzielnie, bez pomocy innych osób. .
          Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Adama Najdera, pełnomocnika ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii -  pani M. Kopeć i wielu sponsorom, którym wyrażamy ogromne podziękowanie. Duchowo uczestników warsztatów wspierał obecny podczas konkursu wiceburmistrz pan Paweł Kolasa. Z sentymentem wspominał czas swej pracy w naszej szkole – to właśnie w czasie jego kadencji dyrektorskiej odbyła się pierwsza edycja warsztatów.
 
Organizację warsztatów na terenie szkoły wsparli finansowo:
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – inż. Adam Najder
Proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Krzęcinie – ks. kanonik Zdzisław Budek
Państwo Grażyna i Janusz Kowalikowie
Pan Marian Kowalówka - Firma MAR-BUD
Pan Janusz Śmiech - Zakład Kuśnierski
Pan Michał Opyrchał – firma handlowa OLA
Pan Tomasz Lelek – Zakład samochodowy
Piekarnia w Krzęcinie

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wspieranie naszej inicjatywy !
 
 
Organizatorzy
Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu