Człowiek w XXI wieku jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju uzależnienia. Papierosy, kawa, alkohol, narkotyki, internet, czy wreszcie telenowele w telewizji – to tylko niektóre przykłady elementów dnia codziennego, które mogą uczynić z nas niewolników. Jeżeli zaczynamy przeczuwać, że mamy z czymś problem lub jeśli ktoś z naszego otoczenia zwróci nam na to uwagę, nie bagatelizujmy problemu. Szczególnie, że przy obecnym stanie wiedzy psychologicznej i medycznej wiadomo już jak pokonać uzależnienie. Jeśli zareagujemy w porę mamy ogromną szansę, żeby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Niestety, uzależniony musi sam chcieć wyzbyć się nałogu. „Niestety”, bo jest to chyba najtrudniejsze ogniwo w walce z uzależnieniem. W rodzinie alkoholika panuje ciągle atmosfera niepokoju, napięcia, lęku o przyszłość. Członkowie takiej rodziny z drżeniem serca wracają do domu rozmyślając, czy tata, bądź mama przyjdą do domu pijani, czy w domu będzie kolejna kłótnia, czy może dojdzie do bójki. W rodzinie napiętnowanej nałogiem najbardziej cierpią dzieci. Ciągłe poczucie zagrożenia, niemożność dokonania zmian zostawiają blizny w psychice, które bardzo trudno wyleczyć.
Niezmiernie ważna w rozwiązywaniu problemu uzależnień jest rodzina. Jej wsparcie, pomoc, miłość działają lepiej, niż leczenie specjalistyczne. Badania naukowe wykazują, że największą wartość dla młodzieży stanowi właśnie rodzina. Jej złe funkcjonowanie najczęściej przyczynia się do stopniowego wchodzenia w nałóg. Dzięki stymulującej, otwartej postawie opiekunów, dziecko wzmacnia w sobie poczucie wartości, gotowość do podejmowania odważnych decyzji, śmiałość w realizacji planów. Dzieci z rodzin alkoholowych ogromnym kosztem budują wewnętrzny świat, a do tego bardzo często nie ma on trwałej podstawy.
Rodzina powinna wspierać dzieci, wzmacniać ich poczucie wartości, pomagać rozwiązywać problemy, więcej czasu poświęcać na wspólne zabawy, rozmowy. Nie jest to nowe odkrycie, ale coś, o czym często zapominamy, a o czym my, jako pedagodzy powinniśmy ustawicznie przypominać. I tak też robimy.
Szkoła Podstawowa w Zelczynie po raz dziewiąty była organizatorem Gminnych Warsztatów Profilaktycznych „SZKOŁA WOLNA OD NAŁOGÓW”.
Edycja ta zorganizowana była w ramach ogólnopolskiej akcji „Postaw na rodzinę”.
Tegorocznym tematem pracy konkursowej było zaprojektowanie i wykonanie przez uczestników medalu dla rodziny, która wzorowo funkcjonuje w obecnej rzeczywistości.
Celem warsztatów było promowanie rodzinnych więzi jako elementu systemu wspierającego dzieci w zachowaniu trzeźwości.
W zmaganiach z tym tematem podjęło się 11 szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Skawina: Krzęcin, Wielkie Drogi, Jaśkowice, Pozowice, Polanka Hallera, Rzozów, Radziszów, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim i Woli Radziszowskiej, SP nr1 w Skawinie i szkoła w Zelczynie. Każda szkoła mogła maksymalnie zgłosić
4 reprezentantów, dwóch z klas I-III i dwóch z klas IV-VI. Uczestnicy warsztatów zapewnione mieli narzędzia i materiały papiernicze takie jak: bloki techniczne- kolorowe i białe, papiery kolorowe, bibułę, kolorowe wstążki, kredki, pisaki, pastele. Po ukończeniu prac dzieci mogły odpocząć, udały się na słodki poczęstunek, a działać zaczęło jury. Nie było łatwo wyłonić wyróżniające się prace, wszystkie wykonane były starannie, pomysłowo. W końcu ustalono, które dzieci otrzymają nagrodę.
Oto lista nagrodzonych:
młodsza grupa wiekowa
I miejsce: Oliwia Ramut - SP Rzozów
II miejsce: Klaudia Droździewicz - SP Radziszów
III miejsce: Karolina Domiter - SP Zelczyna
wyróżnienia: Wiktoria Wawro - SP Pozowice, Gabriela Rakoczy - SP Polanka Hallera, Natalia Godzik - SP Krzęcin
starsza grupa wiekowa
I miejsce: Małgorzata Młynarczyk - SP Wielkie Drogi
II miejsce: Aleksandra Płaszczak - SP Wola Radziszowska
III miejsce: Karolina Zapałowicz - SP Wola Radziszowska
wyróżnienia: Kamila Fryc - SP Krzęcin, Martyna Gibek - SP Wielkie Drogi, Aleksandra Piszczek - SP Borek Szlachecki.
Konkurs, który odbywa się na terenie naszej szkoły jest jedyną w gminie formą rywalizacji, w której dzieci wykonują prace samodzielnie, bez pomocy innych osób. .
Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Adama Najdera, pełnomocnika ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii - pani M. Kopeć i wielu sponsorom, którym wyrażamy ogromne podziękowanie. Duchowo uczestników warsztatów wspierał obecny podczas konkursu wiceburmistrz pan Paweł Kolasa. Z sentymentem wspominał czas swej pracy w naszej szkole – to właśnie w czasie jego kadencji dyrektorskiej odbyła się pierwsza edycja warsztatów.
Organizację warsztatów na terenie szkoły wsparli finansowo:
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – inż. Adam Najder
Proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Krzęcinie – ks. kanonik Zdzisław Budek
Państwo Grażyna i Janusz Kowalikowie
Pan Marian Kowalówka - Firma MAR-BUD
Pan Janusz Śmiech - Zakład Kuśnierski
Pan Michał Opyrchał – firma handlowa OLA
Pan Tomasz Lelek – Zakład samochodowy
Piekarnia w Krzęcinie
Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wspieranie naszej inicjatywy !
|