Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

Wigilijny opłatek w Zelczynie

 

            Ten dzień jest szczodry zawsze, bo przynosi tak wiele ciepłych wzruszeń, miłych spotkań, słów pełnych dobroci. Do takiego dnia trzeba się jednak stosownie przygotować, trzeba wstawić go w możliwie najpiękniejsze ramy. Z niemałym więc zadaniem zmierzyły się panie Ewa Maślanka i Renata Młynarczyk, które wyreżyserowały całość, to znaczy stworzyły oryginalny scenariusz wigilijnego przedstawienia, nakreśliły projekty scenograficzne, następnie wykonały dekoracje i rekwizyty teatralne, a także przygotowały kostiumy dla małych aktorów, przeprowadzając z nimi jednocześnie próby.
            Dekoracja, zaprojektowana z dużym rozmachem, śmiała artystycznie, przemyślana w każdym detalu, precyzyjnie wkomponowana w przestrzeń hali sportowej i estetycznie wyważona, zrobiła spore wrażenie.
            Co do samego spektaklu to trudno jest nie wymienić postaci królewny Śnieżki - z tą rolą świetnie poradziła sobie Ola Chromniak - która potrafiła nie tylko zaprowadzić ład w życiu sympatycznych krasnoludków, ale także, używając czarodziejskich sztuczek, zamienić zwykłe, leśne jodły w złote, świąteczne choinki, na dodatek poruszające się tanecznym krokiem. Popis tańca dały również wróbelki, skacząc i pląsając pod dyktando srebrzystej Pani Zimy, sypiącej dookoła ciepły śnieg. W ogóle ciepła w tym przedstawieniu było wiele, emanowało ono z samej gry trzecioklasistów, ze sposobu prowadzenia narracji przez uroczą parę konferansjerów, a dalej z muzyki, szczególnie z kolęd ślicznie wykonywanych przez szkolny chór i solistów: Alicję Boroń, Wojtka Franczuka oraz siostry Cecylię i Marysię Wyroba. Zaproszeni Goście, wśród których byli m.in.: Paweł Kolasa - kierownik wydziału edukacji, Janusz Śmiech - radny miasta i gminy Skawina, Michalina Krupa i Stanisława Cekiera - byłe dyrektor szkoły w Zelczynie, a także liczne grono sponsorów, darczyńców, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, nagrodzili autorów i wykonawców tego przedstawienia gromkimi brawami.
            Tradycyjne łamanie się opłatkiem poprzedziło czytanie przez księdza Krzysztofa Pisma Świętego i wspólna modlitwa. A potem, potem było tyle do opowiedzenia sobie nawzajem. I gdyby ktoś zapytał, dlaczego w tym dniu wszystko jest tak ładne, tak dobre, łagodne i miłe być może wystarczyłoby opowiedzieć taką oto anegdotę o ciastkach i Panu Bogu.
            "Działo się to w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ciastka już były upieczone i pochowane. Dzieci jednakże zawsze odnajdą każdy schowek. Tak było z małym Bartkiem, którego matka poczęła strofować:
- Wiesz o tym, że gdy kradłeś ciastka w kuchni, to Pan Bóg też tam był?
- Wiem - odpowiedział skruszony winowajca.
- A wiesz, że cały czas patrzył na ciebie i widział, co robisz?
- Wiem - wykrztusił z siebie Bartek.
- I jak myślisz, co On ci powiedział?
- On mi powiedział: Nikogo tu więcej nie ma, tylko my dwaj - weź dwa ciastka!"


(17 grudnia 2008 r.)

Więcej zdjęć można obejrzeć w GALERII

ZZM

 

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu