Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 
Dzień Szkoły bez Przemocy w Zelczynie

 

     Często zadajemy sobie pytanie - Dlaczego jesteśmy agresywni w szkole, czy w innym miejscu? Między innymi dlatego, iż przemoc jest objawem bezradności. Jesteśmy agresywni wtedy, gdy nie potrafimy sobie z czymś poradzić, kiedy dany problem nas przerasta, ktoś nas denerwuje.
     Zapewne wielu z was niejednokrotnie spotkało się w swoim życiu z jakąś formą przemocy, z jakimkolwiek aktem agresji. Jaka wtedy była reakcja? Czy zrobiłem coś, aby tym aktom uderzającym w godność człowieka, zapobiec? Niestety większość z nas, widząc przemoc na ulicy, w domu przyjmuje postawę bierną. Boi się zareagować, boi się powiedzieć nie, powiedzieć stop! Strach jest rzeczą naturalną, jest rzeczą niezwykle ludzką. Strach nie jest jednak żadnym usprawiedliwieniem.
     Szkoła to miejsce, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Miejsce do którego powinniśmy chodzić z radosną miną, nie tylko po to, aby zdobywać wiedzę, ale także po to, aby spotykać się z rówieśnikami. Niestety, poprzez zjawisko przemocy, dla niektórych uczniów szkoła nie jest komfortowym miejscem . Szkoła nie godzi się na znęcanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nauczyciele reagują na każdy zauważalny przejaw agresji. Szkoła mówi stanowcze nie przemocy! Dostrzegajmy każdy, najdrobniejszy nawet przejaw przemocy, gdyż zazwyczaj od takich z pozoru niewinnych zabaw zaczyna się prawdziwa przemoc, zaczyna się prawdziwy problem. Z agresją trzeba walczyć, nie trzeba jej lekceważyć. Musimy wspólnie troszczyć się o nasze dzieci i przeciwdziałać agresji. Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz trzeci ogólnopolskie święto wszystkich tych, które nie zgadzają się na
przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W powiecie krakowskim do akcji przyłączyło się 10 szkół, w tym nasza szkoła. 7 czerwca obchodziliśmy Szkolny Dzień bez Przemocy. Zajęcia wyglądały zupełnie inaczej. Był czas, by pomyśleć nad swoim zachowaniem, zastanowić się, co możemy jeszcze zrobi, by dzieci nie przejawiały żadnej formy agresji, ale był to również czas spędzony w przyjemny sposób.
                Zaczęliśmy od oglądanie teatrzyku kukiełkowego przygotowanego przez uczniów klasy trzeciej pod opieką wychowawczyni pani Danuty Wicher. Czuliśmy się jak w prawdziwym teatrze, a główny bohater szewczyk Dratewka mógłby być szkolnym wzorcem do naśladowania. Potem uczniowie klas czwartych pod kierunkiem pani Sylwii Dąbrowskiej rozwijali swoje umiejętności matematyczno-manualne, wykazywali się zdolnościami zaginania papieru w sztuce origiami. Uczniowie klas starszych rywalizowali sportowo wykonując trudne zadania w „wyścigu na wesoło”, a najmłodsi ozdabiali kolorowymi kredami ogromny napis SZKOŁA BEZ PRZEMOCY wykonany na betonowym parkingu. Każda litera dekorowana była przez inny zespół klasowy. Zakończenie dnia stanowił międzyklasowy konkurs rysunkowy pod tytułem „Zgoda buduje”.
 
Nagrodzeni w konkursie:
1 miejsce:
Daria Lelek - 5a
Iza Cymerkiewicz - 5a
Patrycja Sobieraj - 5a
Manuela Furtak - 5a
Magda Cymerkiewicz - 4a
 
2 miejsce, exequo:
Aleksandra Torba - 6a
Natalia Ostrogórska - 6a
Alicja Boroń - 6a
Joanna Niewolska - 6a
Patrycja Stachowicz - 6a
Anna Bajda - 6a
 
Maria Wyroba - 6b
Patrycja Chorąży - 6b
Damian Topa - 6b
Ola Tylec - 6b
Adam Barcik - 6b
Ola Wróblewska - 5b
Zuzanna Kowalczyk - 5b
 
               Mamy nadzieję, że Dzień Szkoły bez Przemocy zapadnie w pamięci i w sercach naszych uczniów. Mamy również nadzieję, iż w związku z tym dniem na chwilę zadumy znajdą czas również rodzice. Czy opiekunowie pomagają rozwiązywać problemy swoich dzieci? Czy posiadają wystarczającą wiedzę, by pomóc swym dzieciom w sytuacjach bezradności, zdenerwowania? Czy wiedzą dlaczego ich dzieci są agresywne? Jeśli nie, szukać mogą pomocy u specjalistów, których wskazać mogą pracownicy szkoły. Mamy nadzieję, że współpraca wszystkich osób wychowujących dzieci przyczyni się do tego, że liczba zachowań agresywnych nie powiększy się.
 
 
Organizatorzy

Zapraszamy do GALERII, aby obejrzeć zdjęcia z imprezy.

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu