Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2018/2019
 
Archiwum
Odblaskowy Piknik
Odblaski dla kierowców
Spotkanie z seniorami
100\100
Odblaskowa Szkoła
Wieczornica
Pluszowy miś
Dzień Przedszkolaka
Śniadanie daje moc
Dzień Babci i Dziadka
Eksperymenty chemiczne
Warsztaty terapeutyczne
Dzień Bezpiecznego internetu
Dzień Świadomości Autyzmu
Powitanie wiosny
Góry Świętokrzyskie
Taneczny Piknik
Wycieczka do Wrocławia
Tydzień życzliwości
Spotkanie z policjantem
Teatrzyk szkolny "Groszek"
Przemocy STOP
  Odblaskowa szkoła

Kwiecień – miesiąc świadomości autyzmu

Dnia 2.04.2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Walerego Goetla w Zelczynie wraz z Gronem Pedagogicznym obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzień 2 kwietnia stanowił właściwie kulminację działań prowadzonych na terenie szkoły już przez cały poprzedzający tydzień. Na korytarzach zawisły gazetki i pojawiły się tablice informacyjne przybliżające zagadnienie autyzmu. Dzieci mogły dzięki temu poznać sławne osoby z historii i życia kulturalnego u których zdiagnozowano autyzm, poznać historie uczniów z tym zaburzeniem oraz dowiedzieć się jak pomóc osobom dotkniętych tym zaburzeniem rozwojowym. Aby uszanować nadwrażliwość na bodźce słuchowe dzień 2 kwietnia był dniem bez dzwonka.

Wychowawcy prowadzili też w swoich klasach zajęcia dotyczące autyzmu. Uczniowie mieli też szansę obejrzeć informacyjne spoty i długometrażowy film opowiadający historię pewnego chłopca o wyjątkowych uzdolnieniach matematycznych.

Pragniemy zwrócić uwagę naszych uczniów na to, że autyzm to nie choroba psychiczna, a zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłowym rozwojem i funkcjonowaniem mózgu we wczesnym dzieciństwie. Zwykle nietypowe zachowania dziecka można zauważyć przed ukończeniem trzeciego roku życia. Uwagę rodziców powinno zwrócić takie zachowania jak unikanie kontaktu fizycznego z rodzicem, ubogi repertuar zachowań, niechęć do przebywania w grupie, brak kontaktu wzrokowego i inne symptomy.

Naszych uczniów uwrażliwiamy na nietypowe dla otoczenia zachowania osób autystycznych, związanych z odmiennym odbieraniem niektórych bodźców ze świata zewnętrznego, na przykład zasłanianie uszu, wiążące się z nadwrażliwością na dźwięki, występowanie powtarzalnych ruchów ciała, zwanych manieryzmami, trudności w nawiązaniu relacji społecznych i w komunikowaniu się.

Autyzm to bardzo szerokie spektrum zaburzeń, które występują w różnym nasileniu i w związku z tym możemy spotkać osoby które prawie nie nawiązują kontaktu ze światem zewnętrznym jak również takie które podejmują pracę i funkcjonują w społeczeństwie choć na przykład są bardzo przywiązane do konkretnych schematów i mają trudność w rozumieniu humoru czy przenośni, co może być odbierane jako sztywność czy brak poczucia humoru.

Jako Szkoła dokładamy wszelkich starań aby nasi uczniowie wiedzieli czym jest autyzm oraz z jakimi wiąże się ograniczeniami i z jakimi możliwościami. Pragniemy, aby nasi uczniowie potrafili zrozumieć drugiego człowieka i ułatwili mu funkcjonowanie w społeczności.

Czas szerzenia wiedzy na temat autyzmu był też okazją do wspólnej zabawy – w sali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie szkoły oraz przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego z Zelczyny i Ochodzy. Uczennice klasy VIII poprowadziły dla wszystkich „zumbę na niebiesko”, która była świetną okazją do integracji.

Wykorzystanie ciekawych atrakcyjnych materiałów edukacyjnych było możliwe dzięki uprzejmości Fundacji Synapsis i Fundacji Orange.
Zapraszamy do obejrzenia galeri zdjęć

Zuzanna Irlik
Psycholog szkolny

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu