Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2018/2019
 
Archiwum
Odblaskowy Piknik
Odblaski dla kierowców
Spotkanie z seniorami
100\100
Odblaskowa Szkoła
Wieczornica
Pluszowy miś
Dzień Przedszkolaka
Śniadanie daje moc
Dzień Babci i Dziadka
Eksperymenty chemiczne
Warsztaty terapeutyczne
Dzień Bezpiecznego internetu
Dzień Świadomości Autyzmu
Powitanie wiosny
Góry Świętokrzyskie
Taneczny Piknik
Wycieczka do Wrocławia
Tydzień życzliwości
Spotkanie z policjantem
Teatrzyk szkolny "Groszek"
Przemocy STOP
  Odblaskowa szkoła

Góry Świętokrzyskie we wspomnieniach klasy 5a i 5b

13 maja 2019 roku uczniowie klas 5 wraz z wychowawcami wyruszyli na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Od samego rana dopisywały nam humory, pomimo zbiórki, która odbyła się pod szkołą już o 6:15!

Pełni wrażeń wyjechaliśmy w kierunku Łysej Góry. Postanowiliśmy, że deszczowa pogoda nie popsuje naszych planów i humorów! Pani przewodnik opowiedziała nam historię Gór Świętokrzyskich. Teraz już wiemy, że należą one do najstarszych w Polsce i odznaczają się bogactwem krajobrazowym. Posiadają wiele walorów przyrodniczych i archeologicznych. Potwierdziło to wejście na Łysą Górę i zwiedzanie Klasztoru Pobenedyktyńskiego z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, krypty Jeremiego Wiśniowieckiego i Muzeum Misyjnego Ojców Oblatów. Ogromne wrażenie wywarło na nas Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tego dnia wybraliśmy się także do Osady Średniowiecznej u stóp Św. Krzyża. Była to podróż w epokę średniowieczną – zobaczyliśmy, jak wypiekano podpłomyki, wyrabiano buty, pasy i koszyki. Wieczorem w ośrodku, w którym wypoczywaliśmy, odbyła się dyskoteka.

Kolejny dzień nie zapowiadał się dobrze. Śniadanie o 7:30, deszcz… mimo to ruszyliśmy w drogę! W końcu nic nie mogło popsuć naszej wycieczki! Wtorek zaczęliśmy od zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej w Kielcach, spacerowaliśmy po zabytkowym centrum Kielc, byliśmy z Muzeum Zabawek, Muzeum Laurensa Hammonda i Centrum Nauki Leonarda da VINCI. Nie wiedzieliśmy, że dowiemy się tylu ciekawych rzeczy. Uczyliśmy się poprzez zabawę. W Muzeum Laurensa Hammonda nasi koledzy mieli okazję zaprezentować swój muzyczny talent. Jednak jak się okazało, nie był to koniec atrakcji tego dnia… Wieczorem na nasze ognisko przybyła Świętokrzyska Czarownica! Naszej wspólnej zabawie nie było końca – tańczyliśmy, śpiewaliśmy, byliśmy przebrani za czarownice i czarodziejów, a na koniec Czarownica podarowała nam pamiątkowe certyfikaty ukończenia szkolenia dla czarownic. Każdy z nas otrzymał nowe, „czarodziejskie” imię. Nawet nasze wychowawczynie! Jakie? To nasza klasowa tajemnica!

Środę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku w Chęcinach, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Kolejno pojechaliśmy do Tokarni, gdzie odbyła się lekcja muzealna pt. „Dawne życie dzieci”. Po opowieściach pani przewodnik zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej. Park Etnograficzny okazał się pięknym i malowniczym miejscem. Po obiedzie ruszyliśmy w stronę Zelczyny. Jak widać deszczowa pogoda nie zdołała zniszczyć naszych humorów. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych!
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjazdu

Patrycja Przytuła - Książek

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu