Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2018/2019
 
Archiwum
Odblaskowy Piknik
Odblaski dla kierowców
Spotkanie z seniorami
100\100
Odblaskowa Szkoła
Wieczornica
Pluszowy miś
Dzień Przedszkolaka
Śniadanie daje moc
Dzień Babci i Dziadka
Eksperymenty chemiczne
Warsztaty terapeutyczne
Dzień Bezpiecznego internetu
Dzień Świadomości Autyzmu
Powitanie wiosny
Góry Świętokrzyskie
Taneczny Piknik
Wycieczka do Wrocławia
Tydzień życzliwości
Spotkanie z policjantem
Teatrzyk szkolny "Groszek"
Przemocy STOP
  Odblaskowa szkoła

Odblaskowa Szkoła w Zelczynie

W miesiącach wrzesień i październik uczniowie całej szkoły w Zelczynie wraz z oddziałami przedszkolnymi przystąpiły do realizacji zadań w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” organizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, zwracając uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Zadania, które w tym czasie wykonaliśmy starając się pokazać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego (pieszym, kierowcom), jak ważne są odblaski noszone przez nas.

Spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej i Policji

straz.jpg, 117kB W pierwszych dniach września naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka Straży Miejskiej pani Bogusława Wyroba. W spotkaniu brali udział uczniowie klas 1-3. Celem spotkania było: poszerzenie wiedzy uczniów na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, uświadomienie konieczności przestrzegania zakazu bawienia się w miejscach niedozwolonych, szczególnie w pobliżu drogi, utrwalenie w świadomości dzieci konieczności noszenia odblaskowych elementów. Uczniowie poznali i przypomnieli sobie również podstawowe zasady ruchu drogowego. Uczniowie w czasie tego spotkania otrzymali elementy odblaskowe, które niejednokrotnie  chronią zdrowie i życie dzieci.

Odblaskowa świetlica szkolna w Zelczynie

swietlica.jpg, 168kB Świetlica szkolna działająca przy zelczyńskiej podstawówce przyłączyła się do akcji „Odblaskowa Szkoła”. Prowadzono szereg zajęć dotyczących zasad bezpiecznego i samodzielnego poruszania się po drogach. Uczniowie utrwalali również znajomość przepisów drogowych. „Wykorzystywaliśmy również gry planszowe i edukacyjne: „Znaki drogowe”, „Karta rowerowa”, rebusy, puzzle, układanki. Przygotowaliśmy gazetkę ścienną oraz znaki drogowe i ulotki informacyjne. Bawiąc się i ucząc szybciej zapamiętamy reguły bezpiecznego poruszania się na drodze” – mówi pani Agnieszka Pawlica. Zorganizowaliśmy również konkurs plastyczny pod hasłem „ODBLASKOWO, WIDOCZNIE, BEZPIECZNIE”. Celem konkursu było promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach szczególnie wśród dzieci rozpoczynających naukę szkolną. Uświadomienie uczniom potrzeby poznania i utrwalenia zasad i przepisów ruchu pieszych w drodze do i ze szkoły. Uświadomienie uczniom konieczności noszenia elementów odblaskowych, według obowiązującej ustawy o obowiązku noszenia odblasków. swietlica1.jpg, 150kB Zadaniem uczestników konkursu było wykonie dowolnej pracy plastycznej na której widoczne są elementy odblasków. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na tablicy na korytarzu szkolnym, a nagrody zostały rozdane w czasie apelu podsumowującego akcję „Odblaskowa szkoła”. W każdej klasie wychowawcy podczas godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki na temat bezpieczeństwa. W trakcie trwania akcji w salach lekcyjnych, i w świetlicy szkolnej pojawiły się gazetki tematyczne dotyczące bezpieczeństwa.

Odblaskowe przedszkolaki

Oddziały przedszkolne z Ochodzy i Zelczyny również przyłączyły się do kampanii „Odblaskowa szkoła” A oto działania, które zrealizowali:

  • policja.jpg, 96kB 25 września 2018 roku odwiedzili przedszkolaków Policjanci. Opowiedzieli im o swojej pracy. Przypomnieli zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.
  • Przedszkolacy na zajęciach dydaktycznych rozmawiali o bezpieczeństwie w drodze do przedszkola. Wysłuchały wiersza Bożeny Formy pt. „Odblaskowe światła” oraz rozmawiały na temat treści utworu.
  • foto/2018/odblaskowa/kamizelki.jpg, 202kB Poprzez zabawę ruchową do piosenki „Kolorowe światła” poznały zasady przejścia przez ulicę. Na koniec sprawdziliśmy, czy jesteśmy widoczni na drodze i co nam dają kamizelki odblaskowe lub same odblaski
  • Rozpoznawanie i utrwalanie znaków drogowych podczas pieszych wycieczek po najbliższej okolicy.
  • „Ważne numery” – zaznajomienie dzieci z numerami alarmowymi. Zwrócenie uwagi na zasadność wykonywania telefonów do wymienionych instytucji.

Pokamizelki.jpg, 148kB wielu zajęciach dotyczących bezpiecznego poruszania się, wiemy w jaki sposób możemy być bezpieczni. Od dziś nosimy codziennie odblaski! –zapewniają nas panie Ewelina i Maja.

Organizacja konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego „ Bezpieczeństwo na drodze”

W szkole koordynatorzy projektu opracowali i przeprowadzili w formie testów szkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego wśród uczniów klas IV- VIII pod hasłem „Bezpieczeństwo na drodze”. Uczniowie do konkursu przygotowywali się na lekcjach techniki, poruszali tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, poznawali znaki drogowe, Rozwiązywali testy wiedzy, a na lekcjach wychowania fizycznego uczyli się udzielania pierwszej pomocy.

Odblaskowe ulotki dla kierowców

Dnia 24 października uczniowie pod opieką nauczyciela rozdawali kierowcom odblaskowe ulotki na szkolnym parkingu. Celem akcji było zwrócenie uwagi kierowców na pieszych, którzy poruszają się poboczem drogi lub w okolicach szkoły, szczególnie w jesienno – zimowych warunkach pogorszonej widoczności. Chcieliśmy zachęcić kierowców, którzy sami doskonale wiedzą jak odblaski poprawiają widoczność pieszego, aby pomogli nam promować ideę bezpieczeństwa na drodze i noszenia odblaskowych elementów. Oprócz ulotki informacyjnej uczniowie rozdawali także element odblaskowy. Do na naszej akcji przyłączył się Waldemar Cichoń autor książek o Kocie Cukierku, który w tym dniu odwiedził naszą szkołę.

Na stronie Telewizji Skawina zamieszczone są videorelacje z wydarzeń związanych z programem Odblaskowa Szkoła. Zapraszamy do obejrzenia
Odblaskowa turystyka w Zelczynie
Odblaskowa Szkoła w Zelczynie

Agnieszka Pawlica, Jolanta Franczuk

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu