Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2018/2019
 
Archiwum
Odblaskowy Piknik
Odblaski dla kierowców
Spotkanie z seniorami
100\100
Odblaskowa Szkoła
Wieczornica
Pluszowy miś
Dzień Przedszkolaka
Śniadanie daje moc
Dzień Babci i Dziadka
Eksperymenty chemiczne
Warsztaty terapeutyczne
Dzień Bezpiecznego internetu
Dzień Świadomości Autyzmu
Powitanie wiosny
Góry Świętokrzyskie
Taneczny Piknik
Wycieczka do Wrocławia
Tydzień życzliwości
Spotkanie z policjantem
Teatrzyk szkolny "Groszek"
Przemocy STOP
  Odblaskowa szkoła

Smaczne, zdrowe i kolorowe śniadanie dało moc!

O tym, że zdrowe, regularne i świadome odżywianie pełni w życiu człowieka ważną rolę, każdy z nas niejednokrotnie słyszał. Jak co roku zatem, nasza szkolna społeczność przystąpiła do ogólnopolskiej akcji o jakże mobilizującym do działania tytule: “Śniadanie daje moc!”. Akcja ta miała za zadanie przede wszystkim uświadomić młodym ludziom, jak ważne jest zjedzenie posiłku przed wyjściem do szkoły i z jakich produktów powinno się ono składać.

Corocznie przygotowywana przez nauczycieli naszej szkoły akcja jest nieodłączną częścią programu o nazwie “Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania” obchodzonego w wielu krajach w dniu 8 listopada. Ma on za zadanie zwiększyć świadomość zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Nikogo więc nie zaskoczył fakt, iż na wieść o rozpoczęciu akcji wszyscy ochoczo do niej przystąpili.

Po pierwsze wychowawcy klas 4c, 5b, 6a i 6b wraz ze swoimi podopiecznymi omówili, przygotowali, a następnie przeprowadzili śniadania na godzinach wychowawczych. Kolejno klasy pierwsze oraz oddział przedszkolny w Zelczynie pod opieką pań wychowawczyń: Ewy Maślanki, Renaty Młynarczyk oraz Mai Kroczek przystąpiły do podziału obowiązków między uczniami klas ze względu na szczególną rolę wprowadzenia młodych adeptów naszej szkoły w tajniki zdrowego odżywiania. Należy podkreślić, że koordynatorami wszelkich działań w ramach tej akcji były panie: Magdalena Wrona, Zuzanna Irlik i Maja Kroczek.

W tych klasach przeprowadzono wieloetapowe działania.Tu trzeba podkreślić rolę rodziców uczniów, którzy żywo przyłączyli się do tej akcji. Najpierw przeprowadzono pogadanki w klasach na temat przyniesionych produktów i przyborów kuchennych na zaplanowane śniadanie. Następnie przygotowano plakaty i hasła promujące zdrowe odżywianie umieszczone podczas śniadań na tablicach szkolnych. Kolejno zorganizowano pogadankę z quizami i zagadkami na temat “12 zasad zdrowego odżywiania”. Potem przeprowadzono śniadania w klasach pierwszych i oddziale przedszkolnym (1a w dniu 14 listopada 2018 roku, a 1b z oddziałem przedszkolnym 21 listopada 2019 roku), podczas których zastosowano poznane zasady zdrowego odżywiania. Dzieci samodzielnie przygotowały soki owocowe i koktajle z użyciem owoców i produktów mlecznych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotowały również posiłek, podczas którego miały okazję spróbować nowych składników, jak też skomponować go zgodnie z zasadami przedstawionymi w formie piramidy zdrowego żywienia. Nadmienić trzeba, że zajęcia te pozwoliły również na przypomnienie zasad kultury podczas spożywania posiłku oraz zastosowanie zasad wzajemnej pomocy i współpracy w grupie. Na koniec tych śniadań zwrócono uwagę na posprzątanie po zajęciach oraz włączenie dzieci w prace porządkowe.

Słowem udział uczniów naszej szkoły w tej akcji przyniósł wiele radości i pożytku samym uczestnikom, jak i ich opiekunom. Zwłaszcza świadomość, iż warto zwracać uwagę na to, co się je, kiedy i w jaki sposób, bowiem to, czego się nauczymy teraz, przyniesie wiele korzyści w przyszłości, a zdrowie, wiadoma rzecz, jest w życiu najważniejsze.

Poniżej prezentujemy fotoreportaż z tej akcji, życząc wszystkim: Smacznego! Na koniec mówimy wszystkim ”Do zobaczenia w kolejnej edycji akcji!”

Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu