Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2019/2020
 
autyzm
warsztaty
herbatka
konkurs
Julia
wystawa
tydzień mocy 2
pluszowy mis
konferencja
list do Królowej
tydzień mocy
ślubowanie
mała książka
karta pierzego
tabliczka mnożenia
virtual quest
sprzątanie świata
moduł woda
1 września
  

Niezwykła wystawa

Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie zorganizowało ciekawą wystawę w 130 rocznicę urodzin profesora Walerego Goetla i 100-lecie powstania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nie mogło na niej zabraknąć przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Zelczynie. W listopadowy poranek uczniowie klasy VII a wraz z opiekunami: panią Beatą Morek i panem Marcinem Kaszubą udali się do Krakowa na ulicę św. Jana 26, aby obejrzeć archiwa osobiste, dokumenty, fotografie, odznaczenia, rysunki związane z postacią Walerego Goetla. Oprowadzająca po wystawie pani przewodnik, z nieskrywaną ciekawością zapytała dzieci, skąd ich zainteresowanie postacią profesora i rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po wyjaśnieniu, że od ponad 30 lat, a dokładnie od 1982 roku Szkoła Podstawowa w Zelczynie nosi imię profesora Walerego Goetla stwierdziła, że na pewno materiał zgromadzony w sali wystawowej zainteresuje uczniów i wzbogaci ich wiedzę o patronie. Nie myliła się.
Na wystawie zaprezentowano bardzo dokładne kalendarium dotyczące życia osobistego i osiągnięć naukowych tego wybitnego geologa, paleontologa, twórcy nowej gałęzi nauki - sozologii. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści o podróżach naukowych profesora po krajach europejskich, Afryce, Azji. Z zainteresowaniem oglądali liczne zdjęcia, pamiątki z podróży i publikacje dotyczące tych niezwykłych wypraw. Dowiedzieli się, że Walery Goetel był zapalonym turystą - miłośnikiem polskich gór, który współtworzył przygraniczne Parki Narodowe - Tatrzański, Pieniński, Babiogórski. Ponadto interesował się polityką - był komisarzem rządu RP w trakcie ustalania granicy polsko - czechosłowackiej na obszarze Tatr.

Profesor Walery Goetel był niezwykle aktywnym człowiekiem. Trudno wymienić tutaj wszystkie jego zasługi dla polskiej nauki. Ten skromny, serdeczny człowiek powiedział o sobie:
"Urodziłem się jako jeden z tych, którzy mają ciekawość świata...".

Oby wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli powiedzieć o sobie to samo!


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia


Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu