Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Artykuły, wiersze, konspekty, konkursy, scenariusze zajęć
 
Jasełka
Wieczerza wigilijna
Znowu Święta
Dzień kobiet
Czas wolny
O czytaniu
Aktywizacja
O wychowaniu
Konkurs: 1-3
Konkurs: 4-6
Biały uśmiech
Wkrótce zima
Nauczyciel kluczem
ADHD w szkole
Uwaga - konflikt!
Dysleksja
Bezpieczeństwo
Uczeń na drodze
Bezpieczny uczeń
Aktywna szkoła 2015
 

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

Działania profilaktyczne
w Szkole Podstawowej w Zelczynie
     Dzieci codziennie (niejednokrotnie same) wychodzą z domu na zajęcia szkolne, pozalekcyjne, a także na spotkania ze swoimi rówieśnikami. Należy pamiętać o tym, że pozbawione w tym czasie opieki osób dorosłych muszą być przygotowane do bezpiecznego poruszania się po drogach.
     Na czym polega takie przygotowanie?
     Należy utrwalić pożyteczne przyzwyczajenia. Dziecko wybiera bezpieczne miejsca do zabawy - z dala od jezdni, właściwy teren do gry w piłkę, biegania, czy jazdy na rowerze. Wie, że stojąc po przeciwnej stronie drogi, ma czekać, aż podejdzie do niego opiekun - nie wołamy malucha do siebie, nawet, gdy jezdnia jest wolna. Zna zasady przechodzenia przez drogę. Zakłada opaskę odblaskową, gdy porusza się w tzw. ciemnej porze. Ma za sobą trening bezpiecznej drogi, przeanalizowane trudności, na jakie może natrafić na ulicy.

     Nasza szkoła podejmuje działania mające na celu przygotowanie uczniów do bezpiecznego poruszania się po drodze. Już od dziewięciu lat, przy aktywnej współpracy z pracownikami policji prowadzony jest w naszej szkole cykl zajęć z edukacji komunikacyjnej. Dzieci z najmłodszych klas poznają podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z drogi. Każdorazowo spotkanie utrzymane jest w konwencji edukacyjnej zabawy, w którą aktywnie zaangażowane są maluchy. Cykl zajęć kończy się egzaminem, w czasie którego uczniowie wykazują się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu bezpieczeństwa na drodze.
     Poziom przygotowania oceniają zaproszeni policjanci. Mimo, iż forma nauki ma charakter zabawowy, poważnym momentem jest wręczanie każdemu uczestnikowi Karty Pieszego, która jest dokumentem świadczącym o właściwym przygotowaniu do ruchu pieszego.
     W swych działaniach pamiętamy również o rodzicach, gdyż to oni są pierwszymi nauczycielami dzieci. Prowadzimy pedagogizacje na tematy związane z właściwym przewożeniem maluchów w samochodach, konieczności zakładania odblasków, dawania osobistego wzoru poruszania się po drogach. Uczestniczymy również w kampaniach społecznych kierowanych do kierowców z prośbą o bezpieczną jazdę.

     Mamy nadzieję, że profilaktyka prowadzona w naszej szkole wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a dzieci utrwalone będą miały „pożyteczne przyzwyczajenia”.
     Łączymy działania z policją, która apeluje:
• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

     Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Koordynatorzy
ds. bezpieczeństwa

   
Szkoła Podstawowa w Zelczynie, ul. Szkolna 2, 32-051 Zelczyna, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: spzelczyna@wp.pl