Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2021/2022
 
zakończenie roku
Góry Świętokrzyskie
Góry Stołowe
Dinozatorland
pierwsza pomoc
festiwal zawodów
konkurs EKO
na sportowo
brawa dla Dawida
skarpeta
mistrz ortografii
zgrana szkoła
karnawał
pluszowy miś
listy do M
Mój debiut
Oświęcim
Ojców
stypendyści
wycieczka do zoo
Zakopane
przedszkolaki
1 września
  

U podnóża Gór Stołowych,
czyli czterodniowa wycieczka klas 8

29 maja 2022 roku uczniowie klas 8 wraz z opiekunami wyruszyli na czterodniową wycieczkę w najbardziej malownicze zakątki Kotliny Kłodzkiej u podnóża Gór Stołowych, aby poznać środowisko, kulturę, tradycję i historię tych pięknych terenów.

Przewodnik oprowadził grupę po Twierdzy Kłodzkiej. Była to nie tylko lekcja historii, ale także przygoda, ciekawe legendy, niezwykli bohaterowie i zwykli żołnierze. Młodzież miała okazję odwiedzić ośrodek edukacyjny Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, który przedstawił im powstanie zwiedzanych gór. Pełni geograficznych nowinek nasi uczniowie ruszyli zwiedzać tereny, o których usłyszeli. Przemierzyli dwa szlaki turystyczne: „Błędne Skały” oraz szlak na „Szczeliniec Wielki” – mierzący 919 metrów. Podczas długiego spaceru po kilkuset schodach, które prowadziły na Szczeliniec, nikt nie spodziewał się tego, co będzie na górze. Erozja skał trwające tysiąclecia wyrzeźbiła cuda, które z pomocą wyobraźni przemieniały się w zaklęte w skale zwierzęta czy postacie o bardziej ludzkich kształtach. Skalne zapadliska, wąwozy i śnieg w najzimniejszej części gór zapierały dech w piersiach. Bardzo ciekawą atrakcją podczas wycieczki było także odwiedzenie Kopalni Złota i Średniowiecznej Osady. Młodzież poznała historię górnictwa, różne narzędzia, płukała „złoto”, zobaczyła, jak wybija się monety. Miejscem pełnym zadumy nad losem ludzkim była Kaplica Czaszek, w której pojawili się również nasi uczniowie.

Podczas wycieczki ósmoklasiści zamieszkali w Dusznikach Zdroju, odwiedzili tam Pijalnię Wód Mineralnych, zobaczyli pokaz fontanny multimedialnej, spacerowali po malowniczej okolicy. Wieczorami odbyły się: ognisko i dyskoteka.

Ostatni wyjazd uczniów klas 8 bez wątpienia zapadł im w pamięci. Góry Stołowe wymalowały im piękne wspomnienia.

Patrycja Przytuła-Książek


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia


Szkoła Podstawowa w Zelczynie, ul. Szkolna 2, 32-051 Zelczyna, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: spzelczyna@wp.pl