Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2020/2021
 
Zakończenie roku
Konferencja
Konferencja
Autyzm
Przyjaciele Kubusia
21 marca
Święto lasu
DBI
bal
dzień Dziadków
pierniki
andrzejki
dzień misia
święto dyni
dzień nauczyciela
mycie rąk
tabliczka
sprzątanie
przedszkolaki
1 września
  

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„Dziecko które krzyczy na dźwięk klasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po prostu. Autyzm może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwny, inny, niezrozumiały. Ale można go zrozumieć!”

2 kwietnia 2021 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych. Czym jest autyzm? Otóż autyzm, jest to zaburzenie rozwojowe, które zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i trwa całe życie, wpływa na to, w jaki sposób osoba nim dotknięta postrzega świat, przetwarza informacje płynące z otoczenia i współdziała z innymi. Osoby te zwykle z trudem nawiązują relacje z innymi ludźmi, mają problemy z komunikacją i myśleniem abstrakcyjnym, u części z nich występują również trudności w uczeniu się. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, ponieważ osoby autystyczne nie wyglądają na niepełnosprawne. Uwagę zwracają dopiero ich trudności w porozumiewaniu się i nietypowe, „dziwaczne” zachowania.

Aby lepiej zrozumieć osoby z autyzmem, przybliżyć ich zachowanie oraz sposób patrzenia na świat, wychowawcy w ramach zajęć wychowawczych zaprezentowali uczniom prezentację multimedialną pt. „Autyzm- co to znaczy?” oraz krótkie filmiki edukacyjne: „Kayah wyjaśnia czym jest autyzm”, „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, „Co mówią o sobie osoby z autyzmem?”, „Osoby z autyzmem w instytucjach publicznych”. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z książką Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Kosmita”. "Kosmita" pokazuje, że życie z autystycznym dzieckiem bywa dalekie od bajki, ale nigdy nie jest nudne. A przede wszystkim uczy tego, co w życiu najważniejsze: miłości i szacunku do każdego człowieka. Pokazuje autystę jako kogoś wyjątkowego.

W ramach akcji Zaświeć się na niebiesko, uczniowie poproszeni byli o wykonanie pracy plastycznej pt. „Niebieskie serce z dłoni”. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji i przesłali prace, bardzo dziękujemy.

O autyzmie mówi się coraz więcej i coraz częściej rozmowy te nabierają dobrego kierunku. Nie kręcą się wokół sztywnych wyobrażeń i stereotypów, nie szufladkują autystów. Pamiętaj że:

NIEBIESKI
MA
RÓŻNE
ODCIENIE.

AUTYZM TEŻ.


Joanna Fliśnik i Maria Kroczek


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia


Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu