Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2020/2021
 
Zakończenie roku
Konferencja
Konferencja
Autyzm
Przyjaciele Kubusia
21 marca
Święto lasu
DBI
bal
dzień Dziadków
pierniki
andrzejki
dzień misia
święto dyni
dzień nauczyciela
mycie rąk
tabliczka
sprzątanie
przedszkolaki
1 września
  

Sprzątanie Świata 2020
– Plastik? Rezygnuję. Segreguję. Redukuję.

18 września w Szkole Podstawowej w Zelczynie odbyło się podsumowanie ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata”, która w Polsce została zorganizowana po raz 27. Tegorocznym hasłem przewodnim wydarzenia są słowa:
„Plastik? Rezygnuję. Segreguję. Redukuję”. Z tej okazji uczniowie klas I – VIII wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, zorganizowanych w ramach zajęć przyrodniczych, biologicznych i geograficznych.


W czasie prezentacji młodsi i starsi uczniowie przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci oraz ciekawe pomysły na recykling plastiku w warunkach domowych. Okazuje się, że drugie życie plastikowym odpadom można nadać już w domu, ponownie wykorzystując je jako przedmioty użytkowe. Redukowanie ilości plastikowych śmieci jest niezwykle ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim dla aktywnej ochrony środowiska przyrodniczego, w którym co roku przybywają ogromne ilości zużytych opakowań oraz różnych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Badania naukowców dowodzą, że mikroskopijne cząsteczki plastiku znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie, a nawet w organizmach żywych. Edukacja ekologiczna w tym zakresie już od najmłodszych lat z pewnością przyczyni się poprawy jakości zasobów przyrodniczych oraz wpłynie na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów plastikowych. Należy tutaj dodać, że uczniowie SP w Zelczynie dobrze znają podstawowe zasady ekologii na co dzień i skutecznie je stosują.

Podczas zajęć plastyczno – technicznych wykorzystali zdobyte wiadomości oraz własną wyobraźnię do konstruowania karmników dla ptaków, w których wykorzystali plastikowe odpady. Także najmłodsi członkowie szkolnej społeczności przyłączyli się do obchodzenia „Sprzątania Świata”, rozwiązując wraz z wychowawcami rebusy, zagadki i krzyżówki o tematyce ekologicznej.

Razem możemy więcej, dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców Zelczyny i sąsiednich miejscowości do włączenia się w codzienne dbanie o środowisko przyrodnicze, którego jesteśmy częścią. Natura zrewanżuje się nam nie tylko czystym powietrzem i lepszą jakością wód, ale także miejscami, w których będzie można odpocząć, pójść na spacer lub aktywnie spędzać czas. Warto o tym pamiętać każdego dnia. b>


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu