Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły w roku szkolnym 2015/2016
 
Archiwum
Najważniejsze
Szkolny teatr
Wyprawa-poprawa
Dzień Przedszkolaka
Ślubowanie 2015
Śniadanie
Rycerze
Pluszowy miś
Warsztaty naukowe
Mikołajki
Szlachetna paczka
Wigilia
Innowacja
Karnawał
Szachy w szkole
Jasełka
Matematyka
Warsztaty
Internet
Mały Mistrz
Mam talent
Mydlarnia
Czytelnia
Mistrz2016
Majsterkowicze
Trzymaj formę
Piknik rodzinny
  Warsztaty naukowe

W poszukiwaniu tajemnic nauki –
w świecie ciekawych zjawisk przyrodniczych.

      „Niczego w życiu nie należy się bać, należy tylko zrozumieć”. To słowa polskiej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – Marii Skłodowskiej – Curie. Chemia i fizyka, którymi się zajmowała nie były dla niej straszne, ponieważ starała się ich samodzielnie doświadczyć i zrozumieć prawa i zjawiska, którymi rządzą się te dwie nauki ścisłe. Kierując się tym mottem, uczniowie klas IV – VI w dniu 25 listopada wzięli udział w warsztatach naukowych zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Bozon, działające na krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej.

Warsztaty naukowe 2015       W czasie godzinnego pokazu studenci zaprezentowali mnóstwo ciekawych doświadczeń oraz wyjaśnili kilka tajemniczych zagadek ze świata chemii i fizyki. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dlaczego po zmieszaniu dwóch cieczy, jest ich mniej, chociaż powinno być więcej. W niezwykle ciekawy sposób wytłumaczyli młodym odkrywcom przyrody, na czym polega zjawisko kontrakcji, czyli łączenia się drobin substancji i zmniejszania ich objętości. Emocje wzbudziła armata strzelająca kulką, której główną siłą napędową była zmiana stanu skupienia wody. Uczniowie dowiedzieli się również, co wspólnego może mieć nadmuchany balon z silnikiem odrzutowym. Sprężone powietrze, które znajduje się w nadmuchanym balonie, powoduje jego odrzut. Podobną zasadę wykorzystuje się w silnikach samolotów.

     Finałową część spotkania stanowiły doświadczenia z ciekłym azotem. To zdecydowanie najlepszy punkt programu, ponieważ substancja ta nie jest uczniom dostępna na co dzień. Studenci przy pomocy skroplonego azotu zaprezentowali właściwości powietrza – nadmuchane balony zanurzyli w ciekłym azocie o temperaturze ok. -196 ° C. Uczniowie zaobserwowali, że pod wpływem takich warunków, balony się skurczyły. Drobiny powietrza uległy sprężeniu. Po wyjęciu balonów do temperatury pokojowej balony się rozkurczyły – drobiny powietrza uległy rozprężeniu. Ogromne zainteresowanie młodych naukowców wzbudził parujący azot, który rozlany na podłodze bardzo szybko odparował do stanu gazowego.

     Dzięki takim zajęciom, poznawanie praw przyrody jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Dziękujemy Kołu Naukowemu Bozon za ciekawe i emocjonujące zajęcia, które z pewnością na długo zostaną w pamięci naszych uczniów.

Marcin Kaszuba

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII
Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 12-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu