Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 
 
W kopalni soli w Bochni

          Dnia 14 marca 2012 roku grupa około 100 uczniów szkoły w Zelczynie wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Wyjazd do kopalni jest wpisany w tradycję naszej szkoły i cieszy się zawsze wielkim zainteresowaniem. Zwiedzanie podziemi najstarszej kopalni soli to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August i poziomie VI Sienkiewicz. Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. 


       Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii kopalni przewodnikowi pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a nawet duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Turyści mają również możliwość zapoznać się z rozwojem techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawodami górniczymi oraz podziemnymi żywiołami, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Wielką atrakcją w czasie zwiedzania był przejazd podziemną kolejką oraz zjazd 140- metrową zjeżdżalnią. Zwiedzanie zakończyliśmy nocnym pobytem w komorze Ważyn. Jest to olbrzymia sala wykuta w soli pełna piętrowych łóżek. Uczniowie zajęli wskazane miejsca, rozpakowali swoje bagaże, a następnie udali się do podziemnej restauracji „Ważynek”, gdzie mogli coś zjeść i wypić. Po krótkim odpoczynku i posiłku wszyscy mogli skorzystać z licznych podziemnych atrakcji: boiska sportowego, zjeżdżalni, sali tanecznej, placu zabaw dla najmłodszych oraz sklepiku z pamiątkami. O godzinie 24.00 wszyscy uczniowie grzecznie zajęli miejsca w swoich łóżkach, a 15 minut później – zasnęli.

       Następnego dnia rankiem cała grupa została wywieziona windami na powierzchnię. Ranek przywitał nas pięknym słońcem. Zmęczeni ale zadowoleni i uśmiechnięci zajęliśmy miejsca w autokarach i udaliśmy się w drogę powrotną. I jak tradycja każe: za rok znowu będziemy zwiedzać to piękne miejsce.

Jadwiga Smal

 

Wspomnienia dzieci z wycieczki są zamieszczone na blogu klasy drugiej "Rozwichrzone dzieciaki"

 

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu