Strona główna | Szkoła | Historia | Osiągnięcia | Prymusi | Świetlica | Kronika | Publikacje | Galeria | Biblioteka | Dla rodziców
    Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły - archiwum
 
Oxford Plus
Biskup
Jubileusz
Otwarcie sali
25-lecie
Święto w Ochodzy
Święto w Zelczynie
Karnawał
Czytamy dzieciom
Ustronie Morskie
Dzień Jana Pawła
Ślubowanie klasy I
Święty Mikołaj
Iluzjonista
Baśniowa kapela
Cecyliada 2007
Wigilia w szkole
Dziadkowie
Karnawał 2008
Konstytucja
Piknik rodzinny
Zielona szkoła 2008
Ślubowanie 2008
Wigilia 2008
Mistrz szpady
Czarodzieje
Warsztaty 2008
Przemoc
Spotkanie z autorką
Uczymy ratować
Konkurs poetycki
Muzeum chleba
Kubek abstynenta
Piknik rodzinny
Władysławowo
Stop przemocy
Ślubowanie
Urodziny Kubusia
Wielkie otwarcie
Christmas Carol
Dzień Dziadków
Dzień bez Przemocy
Biskup Jan
Park Edukacji
Odblaskowa Szkoła
Ślubowanie
Ostrożnie z ogniem
Nasze skarby
Ślubowanie
Warsztaty 2011
Dzień Ziemi 2011
Konkurs tańca
Pielgrzymka
Dyslekcja
Wigilia 2011
Bochnia 2012
Mam talent
Dzień Ziemi 2012
Ślubowanie 2012
Nasi Dziadkowie
Warsztaty 2012
 

 RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

 


     Kto z nas umie udzielić pierwszej pomocy? Kto wie, jak należy pomóc osobie, która utraciła przytomność? Lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka. Ale czy są oni obecni przy każdym omdleniu, utracie przytomności? Nie. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to  MILION ludzi rocznie. Nasza bezradność, brak wiedzy decyduje czasem o tym, że umierają nasi najbliżsi.
     Szkoła Podstawowa w Zelczynie włączyła się do akcji „Ratujemy i uczymy ratować”. Uczniowie klas najmłodszych zapoznali się z zasadami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały animowany film o doktorze Kręciołku, który pomagał małym pacjentom, po czym otrzymali najważniejsze informacje na temat resuscytacji. W tej części zajęć teoria przeplatana była różnorodnymi zabawami, które wpływają na skuteczność przyswajania wiedzy.
     Następnie rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Uczniowie wykonywali oddechy ratow-nicze i ćwiczyli uciski na klatce piersiowej. Te czynności wykonywali na profesjonalnym sprzęcie medycznym - fantomach Mini Ania.
     Oficjalnym zakończeniem zajęć był egzamin, który zdawali wszyscy uczniowie. Nagrodą za wykazanie się umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy było otrzymanie certyfikatu oraz książki: „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”.
     Czy dzieci po tym szkoleniu będą umiały wykonywać resuscytację? Czy potrafią wezwać pomoc? Czy w trudnych sytuacjach zwrócą uwagę na swoje bezpieczeństwo? Oby  nie spotkali się z sytuacją, w której zmuszeni będą wykazywać się zdobytą wiedzą i opanowanymi umiejętnościami.

Renata Młynarczyk

Szkoła Podstawowa w Zelczynie, 32-051 Wielkie Drogi, tel./fax.: 012-270-60-21, e-mail: sp@zelczyna.eu